ŞOC : FC Botoşani eliminată din Cupa României după un meci nebun la Suceava

FC Botoşani a pierdut marţi după-amiază meciul disputat în Cupa României cu Rapid Suceava. Partida s-a disputat în municipiul vecin, iar echipa din liga a treia a cîştigat confruntarea după loviturile de la 11 metri.
Gazdele au fost cele care au deschis scorul, iar roş-alb-albaştrii au egalat prin Vaşvari, în minutul 90 + 3. S-a intrat în prelungiri, unde feroviarii au preluat din nou conducerea, însă Spridon a egalat. Elevii lui Cristi Popovici au reuşit să mai marcheze o dată, prin Boroştean din lovitură liberă, numai că rapidiştii au revenit cu cinci minute înainte de final. La penalty-uri sucevenii au ratat primii, însă la ultima serie Patache a şutat în portar. A ratat apoi şi Bosancu, recent transferat chiar de la Rapid Suceava, gazdele au marcat şi au cîştigat cu 8 – 7.
Încă din primele 90 de minute botoşănenii au evoluat cu un om mai puţin după eliminarea lui Atudorei, care a făcut un fault în postură de ultim apărător, iar în prelungiri Spiridon nu a mai putut continua meciul după o lovitură primită la cap şi cum schimbările fuseseră epuizate FC Botoşani a terminat jocul cu doi oameni în minus. Prin înfrîngerea de marţi echipa ratează deja unul din cele două obiective ale sezonului, mai exact calificarea în optimile Cupei României.