Şedinţă Iftime – Şfaiţer – Orac, antrenorul pe făraş

La câteva minute după terminarea partidei oficialii echipei l-au băgat în şedinţă pe antrenorul principal. Valeriu Iftime, Cornel Şfaiţer şi Costel Orac au stat de vorbă mai mult de un sfert de oră în sediul clubului.
Şefii au fost tentaţi să renunţe la serviciile tehnicianului, numai că au convenit să îi acorde totuşi un ultimatum de o săptămână. Astfel, FC Botoşani trebuie să câştige meciul de marţi, din Cupa României, de la Bacău şi cel puţin să nu piardă în etapa viitoare de la Galaţi. „Nu putem schimba antrenorul după prima etapă, scopul meu nu este schimbarea antrenorului”, a afirmat Valeriu Iftime, un monument de deznădejde la finalul partidei. El a fost completat de Cornel Şfaiţer, care despre meciul FC Botoşani - Rapid CFR Suceava 1 - 2 a arătat că „a fost o ruşine”. Ambii au criticat arbitrajul, dar au acceptat că principalii vinovaţi sunt jucătorii şi antrenorii. „Jucătorii nu îi putem schimba”, a spus Iftime, în timp ce Şfaiţer a arătat că „antrenorul este pionul principal”. Costel Orac a anunţat că nu demisionează. De altfel, el ar fi semnat abia săptămâna aceasta un nou contract. Pentru prima dată de la promovarea FC Botoşani a început sezonul cu o înfrângere acasă.