Schimbare după „modelul Becali”: Bogdan Andone, reacție după înfrângerea cu UTA - Am făcut-o în interesul echipei

Antrenorul Botoșaniul a tras concluziile după ce FC Botoșani a fost învinsă de UTA, scor 0-1, în etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Schimbare în minutul 30

Bogdan Andone consideră că echipa lui a practicat un joc bun în repriza secundă a meciului. Antrenorul „salută” revenirea pe teren a lui Sebastian Mailat, care se accidentase în debutul sezonului, scrie gsp.ro

Acesta consideră că echipei lui i-a lipsit șansa în acest meci, în care botoșănenii au ratat câteva ocazii extrem de mari.

Bogdan Andone, antrenor FC Botoșani pentru Orange Sport.

„Vreau să îmi felicit jucătorii mai ales pentru repriza a doua. Am avut 4-5 ocazii mari. Ne-a lipsit concentrarea, mai ales la fazele fixe, unde am primit și gol. Repriza a doua a fost cu totul și cu totul altceva, s-a dus și soarele. Ritmul nostru a crescut.
Am avut mai multă intensitate. Am ratat două ocazii incredibile, asta a fost soarta jocului. Mă bucur pentru Mailat, care a revenit după accidentare, e un jucător important. Jucătorii care au intrat au făcut-o bine, merită felicitați”,

Andone încrezător

Întrebat despre schimbarea făcută în minutul 30, când a decis să îl scoată pe David Gabriel și să îl introducă pe Mitrov, Andone a spus:

„David este un jucător foarte agresiv, a luat acel cartonaș galben pe o intrare tare și necontrolată. Sincer, am stat cu frică și în cele 5 minute. Am stat de vorbă cu el și sper că a înțeles că schimbarea am făcut-o în interesul echipei, nu că ar fi jucat el prost. Am pierdut o bătălie, nu și războiul. Trebuie să scoatem cât mai multe puncte și să ajungem să jucam meciul de baraj”