Scandal cât casa la Tg. Jiu, centralul acordă încă un penalty, Vașvari aduce victoria, este 1 – 2 FOTO & VIDEO FINAL

Echipa fanion a județului se află în aceste momente la Tg. Jiu acolo unde va da piept cu Pandurii, într-un meci ce contează pentru etapa cu numărul 15 din prima ligă a României. Alături de FC Botoșani a făcut deplasarea și președintele clubului, Cornel Șfaițer, care se afla la marginea terenului înainte de fluierul de start.

Iată componența celor două echipe:
Pandurii : Stanca - Pleaşcă, Erico, Elton da Silva, Momcilovici - Nistor, Anton, Predescu - Buleică, Matulevicius, Nicoară
FC Botoşani : Curileac - Patache, Ngadeu, Tincu, Browne - Fulop, Danci, Vaşvari, - Batin, Hadnagy, Rousel
Echipa Pandurii se află într-o situaţie dificilă, cu o singură victorie în ultimele cinci meciuri. Jucătorii lui Petre Grigoraş se află pe locul 11, la un punct de primul loc retrogradabil. În cazul unei victorii, Pandurii va acumula 18 puncte şi va urca o poziţie.
FC Botoşani vine după două înfrângeri consecutive, 0-1 cu CFR Cluj şi 1-2 cu CSU Craiova, dar se află pe o poziţie sigură în Liga 1, locul 8. Jucătorii lui Leo Grozavu au 21 de puncte după 14 meciuri.
UPDATE : Primul șut pe poartă îl are Matulevicius, Danci îi plonjează la picioare și respinge balonul. În lipsa căpitanului FC Botoșani, Florin Acsinte, banderola  fost preluată de Andrei Patache. Cartonaș galben, primul din acest meci, acordat pentru Matulevicius
UPDATE : Scor alb după 25 de minute de joc, FC Botoșani nu are nici un șut pe poartă.
UPDATE : Gol FC Botoșani, Paul Batin deschide scorul și marchează golul cu numărul trei din acest sezon competițional. Hadnagy pasă către Patache care ratează, din spate, balonul este prins de atacantul de la CFR Cluj care înscrie pentru 0 - 1 și-și aduce echipa în avantaj

CLICK ȘI VEZI VIDEO  CU GOLUL LUI BATIN

După doar jumătate de oră de joc, Leo Grozavu operează prima schimbare. Rousel este schimbat, în locul lui intră Ivanovici
UPDATE : Se schimbă jocul. Centralul acordă penalty pentru Pandurii după o fază controversată, arbitrul vede un henț la Ngadeu. Fundașul de la FC Botoșani se afla de fapt cu spatele iar mingea l-a lovit în umăr. Jucătorii lui Leo Grozavu protestează vehement la decizia arbitrului.
Dovadă de curaj a centralului care își retrage decizia și nu mai acordă lovitura de 11 metri. Este rândul jucătorilor de la Pandurii să sară în aer, alături de un stadion întreg. De pe banca tehnică a gazdelor se aruncă cu sticle cu apă, Petre Grigoraș are un atac de nervi
CLICK ȘI VEZI VIDEO CU FAZA CONTROVERSATĂ
UPDATE : Leo Grozavu are o discuție intensă cu brigada de arbitri și este eliminat din teren
UPDATE : Cearta a continuat pe stadionul din Tg. Jiu și la pauză, pe culoarul care duce la vestiare, Tony Heleșteanu având mai multe reproșuri la adresa observatorului de joc
UPDATE : Din minutul 50 Da Silva își aduce echipa în avantaj cu un șut din vole care l-a îngenuncheat pe Vasile Curileac

UPDATE : Croitoru intră în locul lui Hadnagy, FC Botoșani rămâne cu un singur vârf de atac, Paul Batin care și-a ocupat astfel poziția centrală. Este operată a doua schimbare regulamentară din acest meci, în minutul 67 al partidei
Se joacă în formula de 4 - 4 - 1
UPDATE : Penalty peste FC Botoșani scos de Ivanovici care este faultat în careu de Petre Nicoară. Scorul se schimbă pe tabela de marcaj, după ce Vașvari îl execută elegant pe portarul de la Pandurii

FAZA DE PENALTY :

UPDATE : Ultima schimbare la FC Botoșani, Paul Batin înlocuit cu Mihai Bordeianu. Este final de meci la scurt timp, FC Botoșani vine acasă cu trei puncte și se pregătește pentru meciul cu Steaua București din penultima etapă a acestui tur de campionat.
(G.E.)
[[galerie-foto]]
CITEȘTE:
 După două înfrângeri consecutive, Leo Grozavu se arată optimist: Nu vorbim de pase proaste