Sanjin Alagic, euforic după victoria cu FC Botoșani: Se simt ca și cum ar fi 6 puncte

FC Botoșani a fost învinsă de Petrolul Ploiești pe teren propriu, scor 2-0, într-un meci din cadrul etapei a 8-a din SuperLigă.

Golurile prahovenilor au fost marcate de Mihnea Rădulescu (minutul 90+4) și Gicu Grozav (minutul 90+6).

La finalul partidei cu FC Botoșani, Sanjin Alagic (46 de ani), antrenorul principal al Petrolului, s-a arătat extrem de încântat de faptul că elevii săi au reușit să-și adjudece victoria și să obțină toate cele trei puncte din acest duel.

Însă, tehnicianul ”Lupilor Galbeni” le-a reproșat prahovenilor prestația din prima repriză a partidei, când nu au reușit să pună stăpânire pe joc și le-au permis adversarilor să-și creeze situații de a marca la poarta lui Lukas Zima, potrivit digisport.ro.

Suntem fericiți că am câștigat în deplasare, se simt ca și cum ar fi 6 puncte. Prima repriză a noastră nu a fost una foarte bună. Am avut probleme în a controla jocul. Însă, repriza a doua a fost una mult mai bună, am avut mult mai multe momente în care am controlat partida, ne-am creat mai multe ocazii de a marca.

Le mulțumesc jucătorilor că au găsit energia necesară până la final și că au marcat în prelungiri. Este o victorie importantă pentru moralul nostru. Sunt 3 puncte mari. În 6 din 8 partide nu am încasat gol, iar acest lucru este important pentru noi”, a spus antrenorul Petrolului, la flash-interviu.

După victoria obținută pe terenul celor de la Botoșani, Petrolul se află pe locul al 4-lea în SuperLigă, cu 13 puncte acumulate după opt etape.

(Foto: iamsport.ro)