REMIZĂ pe Municipal, FC Botoşani – Chindia 0-0, oaspeţii au jucat în zece oameni

FC Botoşani şi Chindia Târgovişte s-au întâlnit luni, pe Stadionul Municipal, în etapa a 12-a a Ligii 1.

FC Botoșani și Chindia Târgoviște au remizat în etapa a 12-a a Ligii 1, 0-0. Astfel, elevii lui Croitoru au ratat șansa de a urca pe locul doi în clasament.

Echipele de start:

FC Botoşani: Pap – Braun, Dawa, Racovițan, Țigănașu – Tîrcoveanu, Papa, Ongenda – Kage, Petkovski, Sila
Rezerve: Contra, Șeroni, Dragu, Florescu, D. Croitoru, Santos, Jaja, Lupeta, Roman
Antrenor: Marius Croitoru

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Iacob, Martac – Neguț, Dulca, Suciu, Corbu – M. Șerban – Cherchez
Rezerve: D. Moldovan, Atanase, Jipa, Ioniță, Matiș, Roumpoulaku, A. Șerban, Stancu, Stoian
Antrenor: Emil Săndoi

Numeroase ocazii pentru FC Botoşani în partida de pe Stadionul Municipal, însă din păcate toate au rămas „în aer”. Primul şut spectaculos către poartă a venit de la Kage, în minutul 41, când a reluat cu capul din careu şi a trimis puţin pe lângă poartă.

Două minute mai târziu, Dawa s-a apropiat din nou periculos de poarta oaspeţilor, irosind însă şi el şansa de gol.

Înainte de pauză, Ongenda a avut un nou asalt asupra porţii adverse, însă nici el nu a marcat pentru gol.

Repriza a doua a fost cu emoţii la poarta oaspeţilor abia în minutul 60, când Florescu a şutat de la 16 metri.

A venit rândul lui Neguţ, de la Chindia, care în minutul 63 a fost foarte aproape de gol, însă mingea nu a intrat în poartă.

Meciul nu a fost lipsit de incidente. În minutul 74, Suciu a faultat la mijlocul terenului, astfel că vede al doilea avertisment, care îi aduce şi eliminarea. Chindia joacă cu un om mai puţin.

(Foto: prosport.ro)