Pro Volei a pierdut halucinant cupele europene - VIDEO

Echipa de volei a oraşului a pierdut duminică seară play-off – ul cu CSM Lugoj şi totodată calificarea la barajul pentru Challenge Cup. Elevele lui Berthold Văsuică au fost învinse cu 3 – 1 după o partidă cu o desfăşurare terifiantă.
Lugojencele au câştigat primul set cu 25 – 21, dar botoşănencele au reuşit să revină şi să şi-l adjudece pe al doilea cu 25 – 17. În cel de al treilea cele două formaţii s-au succedat la cârma jocului, până spre final când Pro Volei s-a desprins la 23 – 20. A urmat însă o cădere inexplicabilă şi oaspetele au câştigat cinci puncte consecutiv, reuşind astfel să învingă cu 25 – 23. În setul al patrulea voleibalistele gazdă au condus la un moment dat cu 12 – 8, însă CSM Lugoj a avut o nouă revenire de senzaţie şi a câştigat şase puncte la rând. Au reuşit să îşi păstreze avantajul până la final şi în ciuda încurajărilor celor 600 de spectatori au câştigat setul cu 25 – 21 şi şi-au asigurat calificarea în Cupa Balcanică. Dacă vor învinge următorul adversar vor evolua chiar în Challenge Cup.
Meciul s-a terminat cu scandal, revenim în scurt timp cu detalii.