Prima înfrângere din noul sezon: FC Botoșani pierde dramatic cu Universitatea Craiova, gol în prelungiri – VIDEO & FOTOGALERIE

Universitatea Craiova și FC Botoșani s-au întâlnit luni seară într-un meci din cadrul etapei a VII – a din SuperLigă, scor final 1 - 0. Calitatea confruntării a fost una sub așteptări dacă ținem cont de locurile ocupate în clasament de cele două combatante și mai ales de disputele spectaculoase din edițiile anterioare de campionat.

Asediul final a decis câștigătoarea

Prima parte a jocului a fost mai echilibrată, oltenii părând că resimt șocul eliminării dramatice din play-off -ul Conference League. Totuși, Bairam a șutat în transversală în minutul 7, după o gafă a lui Dican.

Mirel Rădoi a început cu doar patru titulari dintre cei care s-au regăsit și în garnitura de start cu Hapoel Beer Sheva, lucru care a generat și probleme de omogenitate printre olteni.

Pe măsura trecerii timpului terenul a părut că se înclină spre jumătatea moldovenilor, însă dominarea a fost în general una sterilă, fără ocazii clare.

La final a fost asediu la poarta roș-alb-albaștrilor, iar în minutul 90 plus 2 alb-albaștrii și-au văzut eforturile încununate de succes: Crețu a șutat la firul ierbii din marginea careului mare, la colțul lung, plonjonul lui Pap fiind inutil.

A făcut 1 – 0 și roș-alb-albaștrii au pierdut primul meci din actuala ediție a SuperLigii.

După gol a izbucnit un conflict între cele două bănci tehnice, arbitrul Marcel Bîrsan scoțând cartonașul roșu pentru liniștirea spiritelor.

Două pe un loc

Partida s-a disputat la Drobeta-Turnu Severin întrucât stadionul Ion Oblemenco din Craiova tocmai a găzduit un festival de muzică în weekend.

Mihai Teja a mizat pe:

Pap – Sno (84 Petkovski), Dican, Boli, Țigănașu (c) (74 Șeroni) – Ivanov, Sylla, Shahaf (62 Florescu) – Mailat (74 Grubac), Camara (62 Tisdell), Dragu.

În urma acestui rezultat ambele combatante au aceeași linie de clasament: 3 victorii, 2 remize 1 înfrângere, 7 goluri marcate, 5 primite și 11 puncte. Ocupă locurile 4-5 din clasament.