Presa ieșeană tună după ce CSMS Iași a fost îngenuncheată de un puști

FC Botosani este prima echipă calificată în sferturile Cupei Ligii după victoria din derby-ul moldovenesc, cu CSM Politehnica Iași.

Șut bombă

La 19 ani, debutantul Lorand Fulop a marcat singurul gol al meciului dupa 9 minute. Pasa a primit-o chiar de la fratele lui Istvan.

La poarta cealalta, Albut a respins centrarea inselatoare a lui Ciucur, iar Istvan Fulop putea face 2-0 dar Caparco a fost la datorie. Prima repriza s-a incheiat dupa ocazia rarisima semnata de marcatorul golului, Lorand Fulop, care din 3 metri a trimis pe langa poarta, potrivit jurnaliștilor de la ziarul Bzi.

In repriza secunda, Bordeianu a prins un sut bomba, din lovitura libera, iar Caparco a respins cu greu. Matulevicius a ratat ultima ocazie a meciului, cand a trimis cu capul, din 10 metri, peste poarta lui Caparco. In prelungiri, Bordeianu a fost eliminat pentru al doilea galben. Iasul a jucat slab, desi Nicolo Napoli nu a trimis pe teren decat 3 rezerve (Caparco, Stefanescu si Dan Roman) si a ratat sansa unui meci important in Copou impotriva detinatoarei trofeului, Steaua Bucuresti.

In sferturi, FC Botosani va intalni detinatoarea trofeului, Steaua. Cu ros-albastrii se intalnesc si vineri, in campionat, in direct la Digi Sport, de la ora 21:00. CSM Politehnica Iasi va juca luni, de la ora 18.30, tot in deplasare, la CSU Craiova.

FC Botoșani

FC Botosani: Albut - Patache, Plamada, Miron, Popovici - Istvan Fulop (’62 Greu), Vasvari - Bordeianu, Lorand Fulop, Mihai Roman (’60 Golofca) - Matulevicius (’81 - Astafei). Antrenor: Leo Grozavu

CSM Politehnica Iasi: Caparco - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu - Mitic, Stefanescu (’57 Piccioni) - Ciucur (’57 Andrei Cristea), Vasile Gheorghe, Bole - Dan Roman. Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitri: Andrei Antonie - George Friedl, Ionel Dumitru.

90+3` Final de joc la Botosani! Gazdele avanseaza in sferturi dupa 1-0 cu CSMS Iasi.
90+2` Bordeianu vede cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat.
90` Albut vede cartonasul galben pentru tragere de timp.
83` Astafei are o noua interventie cu cotul, asupra lui Mihaleche, insa arbitrul nu-i acorda cel de-al doilea cartonas galben.
81` Cartonas galben pentru Astafei.
80` Cristea suteaza de la aproximativ 25 de metri, mingea trimisa de el este retinuta de Albut.
78` Ultima schimbare la FC Botosani! Astafei intra in locul lui Matulevicius.
76` Andrei Cristea suteaza din interiorul careului de 16 metri, mingea trimisa de atacantul iesenilor este respinsa de Mihalache.
73` Ocazie mare pentru FC Botosani! Matulevicius trimite cu capul de la aproximativ 10 metri, dar mingea se duce peste poarta lui Caparco.
65` Bordeianu vede cartonasul galben.
61` Bordeianu suteaza periculos din lovitura libera. Mingea trimisa de el este respinsa cu greu de Caparco.
61` Leo Grozavu face si el cea de-a doua modificare. In locul lui Lorand Fulop a intrat Greu.
60` Prima schimbare si la FC Botosani! Iese Mihai Roman si intra Golofca.
59` Andrei Cristea patrunde in careu pe partea dreapta a atacului echipei sale insa centrarea sa este retinuta de Albut
58` Napoli face si cea de-a doua schimbare. Iese Stefanescu si intra Piccioni.
57` Prima schimbare la Iasi! Iese Cicur si intra Cristea!
53` Se joaca mai mult la mijlocul terenului. Cei de la Iasi cauta egalarea insa nu reusesc sa se apropie de poarta adversa.
46` A inceput repriza secunda! Botosaniul a avut lovitura de incepere!
45+1` Pauza la Botosani! Gazdele conduc cu 1-0 pe CSMS Iasi!
45+1` Ocazie uriasa pentru FC Botosani! Lorand Fulop trece pe langa majorarea scorului. Mijlocasul este lasat singur in fata porti de catre Vasvari, sutul lui Fulop se duce insa pe langa poarta goala.
43` Stefanescu suteaza puternic de la aproximativ 17 metri de poarta lui Albut, balonul se duce insa putin peste transversala.
41` Primul cartonas galben al jocului este vazut de Popovici pentru o intrare cu cotul asupra unui adversar.
32` Ocazie uriasa pentru Botosani! Istvan Fulop scapa singur spre poarta iesenilor insa sutul sau de la marginea careului de 16 metri este retinut de Caparco.
22` Ocazie importanta si pentru CSMS Iasi! Ciucur centreaza inselator de pe partea dreapta, dar Albut este la post si respinge in corner.
16` Ocazie importanta pentru Botosani! Mihai Roman este lansat  spre poarta iesenilor insa Caparco ajunge la minge inaintea mijlocasului.
9` GOOOOL Botosani! GOOL Fulop!!! Lorand Fulop reuseste sa deschida scorul cu un sut din interiorul careului de 16 metri. Pasa a venit de la fratele sau, Istvan Fulop.
5` Iesenii au prima faza de poarta a meciului. Stefanescu centreaza in careul celor de la FC Botosani insa Bole nu ajunge la minge.
1` A inceput jocul! CSMS Iasi a avut lovitura de incepere!

Stări de spirit diferite

Dupa un start perfect in campionat, cu doua victorii in tot atatea partide, CSM Politehnica Iasi isi face debutul si in Cupa Ligii .Astazi, echipa lui Nicolo Napoli va juca in optimi pe terenul celeilalte reprezentante a Moldovei in prima liga, FC Botosani, invingatoarea urmand sa intalneasca Steaua in sferturile de finala . Cele doua echipe au stari de spirit diferite

Gazdele vin dupa un esec la Voluntari, in timp ce Iasiul s-a impus la scor pe terenul lui ASA Targu Mures, echipa care i-a "suflat" ultimul loc de play-off in stagiunea trecuta chiar in ultima etapa a sezonului regulat. Desi nu au un obiectiv fixat in Cupa Ligii, iesenii spera sa repete la Botosani evolutiile bune din campionat si sa mearga mai departe. "Va fi un meci foarte greu, dar mergem sa facem un joc bun si sa castigam. Voi face 2-3 schimbari fata de ultimul meci, insa chiar si asa vreau sa ne calificam", a declarat Nicolo Napoli. La fel de optimist este si fundasul stanga Alexandru Tiganasu: "Este un meci important pentru noi, mergem increzatori si speram sa castigam. Nu avem un obiectiv fixat pentru aceasta competitie, dar noi ne dorim sa castigam cat mai multe meciuri. Avem un debut bun in campionat si sper sa mergem pe aceeasi linie si sa ne calificam".

Meciul de la Botoșani

Napoli a adaugat ca sunt sanse mari sa inceapa meciul de la Botosani cu stelistul Stefanescu titular:

"Este posibil ca Stefanescu sa joace din primul minut. Inca nu stiu, vom vedea. Voi face cateva schimbari. Si Caparco are sanse sa joace, nu m-am decis inca. Eu nu folosesc un portar in campionat si unul in Cupa. Vom vedea pe cine voi folosi", a continuat Napoli.

Acesta l-a felicitat pe tanarul Marian Tarsa pentru golul marcat in meciul cu ASA: "Ma bucur pentru Tarsa. Este un copil serios, cu mari posibilitati sa creasca". Nicolo Napoli s-a referit si la situatia lui Alex Cretu, jucator care a refuzat sa semneze prelungirea contractului care expira vara viitoare. Tehnicianul a lasat se inteleaga ca sunt sanse mici ca fostul international de tineret sa mai joace la Iasi.

"Nu pot baga in teren un jucator care nu mai are interesul sa ramana la echipa. Este in lot pentru meciul cu Botosani, dar sunt sanse mici sa joace", a precizat tehnicianul italian.

Vezi și: Debut cu gol - Frații Fulop s-au unit și-au băgat mingea în poartă – VIDEO