Popovici:"Astazi am reusit trei mici recorduri"

IMG_0693 (Medium)FC Botosani a reusit sa obtina astazi, prima victorie din acest tur de campionat in fata formatiei FC Snagov cu scorul de 1-0. Decizia conducerii clubului de a schimba antrenorul se pare ca a fost una extrem de inspirata, intrucat Cristi Popovici, in doar patru zile de cand a revenit la Botosani a reusit sa ii capaciteze pe jucatorii care au ridicat pentru prima data tribunele in picioare in acest sezon. Una peste alta, Cristi Popovici s-a declarat multumit de jocul echipei pe care o antreneaza, desi emotiile din timpul meciului au fost unele pe masura. “Cred ca momentul decisiv a fost ratarea celor de la Snagov, daca erau sa inscrie era clar ca ne prabuseam si pierdeam din nou, pina la urma e foarte important ca am obtinut punctele astea pentru ca sa zic am oprit seria de rezultate negative, am reusit trei mici recorduri asa in sensul: prima victorie, primul gol, primul joc in care nu am primit gol, este un lcuru imbucurator, chiar daca am s-a vazut ca Snagovul a avut in componenta jucatori zic eu de nivel superior noua, in sensul ca erau mult mai stapani pe minge si au controlat jocul in multe momente dar am avut si noi perioadele noastre bune,”a precizat Cristi Popovici, antrenor principal FC Botosani. Totodata, Cristi Popovici s-a aratat multumit si de evolutia lui Ghiceanu, marcatorul primului din acest campionat si singurului gol din aceasta partida dar si din acest inceput de campionat, dar si de Borostean, care a intrat pe gazon in cea de-a doua repriza. “La partea a doua a primei reprize in care am avut cateva situatii bune de a marca din faze fixe, dupa care IMG_0726 (Medium)debutul primei reprize, eu stiu cam 25 de minute am avut am controlat jocul am avut cateva situatii bune prin Ghiceanu care s-a pripit, a scapat singur de la 16 metri, avea intentia sa incerce penalizare cand era indicat sa mai avanseze si dupa aia sa execute portarul in situatie de 1-1. A fost si Borostean de o evolutie foarte buna si putin si-a atins tinta cu o executie buna, a trecut mingea pe langa bara, zic eu ca a fost un joc ca si situatii foarte echilibrat, dar norocul a fost de partea noastra la jocul asta”, a declarat Cristi Popovici. Dupa victoria de astazi, FC Botosani a urcat in clasamentul ligii secunde de fotbal pe locul 13 cu un numar de 6 puncte acumulate.