Pompierul maratonist Iulian Rotariu, campion și în Norvegia printre stânci, râuri și zăpadă

Plutonierul adjutant Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani a câștigat și competiția din Norvegia. Sâmbătă seară, organizatorii ultramaratonului Ultra Norway au anunțat că sportivul din Botoșani a trecut primul linia de finish.

De această dată, Iulian a alergat în inima Alpilor Lyngen, la 350 km nord de Cercul Arctic. A traversat cinci râuri, a trecut prin zăpadă, a alergat pe stânci alunecoase și abrupte. Că a fost extrem de dificil o dovedește și faptul că doar cinci concurenți au terminat concursul, ceilalți abandonând.

”Având în vedere faptul că durata cursei era de 44 de ore, dar colegul nostru a terminat cei 120 de kilometri în 22 de ore, se pare că acesta se află în fața unui nou record, chiar dacă a fost penalizat cu două ore pentru că nu a avut partener și a alergat singur”,

Comunicat ISU Botoșani.

După finalizarea cursei din Norvegia, Iulian Rotariu a devenit primul alergător din lume care a câștigat cele cinci ultramaratoane ale Continental Challenge.

Clubul Continental Challenge reunește participanți care au finalizat cu succes cele cinci ultramaratoane ale Continental Challenge. La începutul anului 2022, acest club era compus din doar cinci concurenți.