Penibili până la capăt: Botoşănenii, egal ruşinos acasă, spectatorii au strigat pentru Timişoara – VIDEO & GALERIE FOTO

Botoşănenii au evoluat din nou slab pe propriul teren şi au fost apostrofaţi de cei aproximativ 1.000 de spectatori prezenţi pe Stadionul Municipal. FC Botoşani – ACS Timişoara s-a terminat 0 – 0 într-un meci care a contat pentru etapa a XXII – a din play-out.

Prima jumătate de oră a fost lipsită de faze spectaculoase, fiind marcată mai curând de intervenţia extrem de dură a lui Raţ, cu talpa în pieptul lui Roman. A primit doar galben.

În ultimul sfert ocaziile au început să curgă la poarta botoşănenilor, cu precădere la lovituri libere la care apărarea gazdelor a fost mai mereu depăşită aerian, însă ori a respins Pap, ori mingea s-a dus pe lângă poartă.

Singurul şut pe poartă al roş-alb-albaştrilor a fost de fapt o centrare ratată a lui Golofca, la o fază când balonul a căpătat un efect ciudat.

Moldovenii au avut o perioadă bună după minutul 55, la scurt timp de la intrarea lui Axente.

Miron a ratat în minutul 57 o mare ocazie, când a trimis pe lângă poartă la un corner.

În minutul 61 Golofca a ratat cea mai mare ocazie. Angajat în careu a şutat de două ori, dar de fiecare dată Straton a respins.

În minutul 67 Fulop, nemarcat, a reluat pe lângă poartă o centrare spectaculoasă a lui Acsinte.

Meciul a avut parte de un nou moment penibil. Cu un sfert de oră înainte de final crainicul arenei a făcut un apel la spectatori să scandeze Botoşani! Botoşani!, iar spectatorii de la tribuna a II – a au strigat: Timişoara! Timişoara!

Costel Enache a început meciul fără un vârf clasic, dar cu trei fundaşi centrali. Iată jucătorii utilizaţi:

Pap – Plămadă (46 Dumitraş), Miron, Burcă – Roman (72 Moruţan), Rodriguez, Oaidă, Acsinte – Serediuc (52 Axente), Fulop, Golofca.

În urma acestei remize FC Botoşani urcă totuşi pe locul 8 în Liga 1.

Moldovenii n-au mai câştigat acasă tocmai din etapa a IV – a a play-out – ului.