Patache a izbucnit după noul arbitraj scandalos: La noi într-o secundă dau drumul la joc, pac

După egalul de acasă cu FC Voluntari, 3 – 3, FC Botoșani a pierdut în deplasare cu Petrolul Ploiești, însă din nou a fost dezavantajată clar de arbitraj. ”Lupii galbeni” au câștigat vineri seară cu 2 - 1 meciul disputat în cadrul etapei a XVII – a, însă au deschis scorul după o faza scandaloasă.

”Avem VAR. E pentru toată lumea”... Oare?

Centralul partidei, Viorel Fluieran, a dictat în mod eronat lovitură liberă pentru Petrolul Ploiești în minutul 51 al meciului în urma unui henț care nu a existat.

Din acea fază fixă, Petrolul a deschis scorul în minutul 52, prin Valentin Țicu, a cărui minge trimisă a fost deviată în poartă.

La finalul partidei, antrenorul moldovenilor s-a arătat foarte nemulțumit de ”arbitraj.

”Avem VAR. E pentru toată lumea, la ei stau și analizează un prim offside, durează foarte mult, la noi într-o secundă dau drumul la joc, pac. Asta e realitatea. Plusurile au fost în prima repriză, am făcut un joc bun, am avut ocazii. Am dat gol, am revenit, în fiecare meci am revenit. Astăzi nu am mai reușit, dar am dat gol, ăsta e un plus.Vă dați seamă că o decizie schimbă soarta unui joc, moralul nostru nu este foarte bun, din păcate. E destul de greu și apăsător, dar am încredere în toți”,

Andrei Patache, antrenor FC Botoșani.

”Este a opta sau a noua greșeală împotriva noastră”

Tehnicianul interimar a arătat că FC Botoșani este printre cele mai dezavantajate echipe din campionat și că dorește ca echipa sa să fie arbitrată corect, întrucât orice decizie de acest fel cântărește enorm pentru jucătorii săi.

”Muncim și vrem să jucăm pe teren, este a opta sau a noua greșeală împotriva noastră. Noi și Dinamo suntem cele mai dezavantajate echipe. Nu vrem să fim ajutați, ci să fim arbitrați corect. Una e 0 - 0, alta e 1 - 0. A atârnat destul de mult, noi nu am câștigat anul acesta. După ce am primit gol, următoarele 10 minute toți erau cu capul în pământ. Îți cade greu, și e și un gol după o decizie care nu știu dacă a fost corectă, dar toți zic că nu”,

Cum nu a câștigat vreun punct nici în această etapă, FC Botoșani ocupă în continuare ultimul loc din SuperLigă.