Olimpici felicitaţi de şefa învăţământului botoşănean

Elevii botoşăneni, care au participat la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, au adus rezultate bune şi motive de mândrie judeţului Botoşani. Cele trei unităţi de învăţământ, respectiv Liceul cu Program Sportiv (LPS), Şcoala Gimnazială nr. 10  şi Şcoala Gimnazială Ion Creangă au reuşit clasarea pe primul loc, pe al doilea şi calificarea la etapele finale.
Săptămâna trecută, în perioada  22-23 martie 2013 a avut loc la Craiova etapa finală de cros la care au participat 4 elevi botoşăneni de la LPS. Sportivii, doi băieţi şi două fete au obţinut două medalii de aur şi două menţiuni. Este vorba despre Andreea Bejinariu, Liviu Murariu medaliaţi cu aur, respectiv Elena Crăciun şi Ştefan Bălăucă care au obţinut menţiuni. Datorită rezultatelor obţinute, liceul s-a clasat pe locul 1 pe ţară.  „Felicităm şi pe această cale echipa Liceului cu Program Sportiv. Suntem mândri că la cros Botoşaniul s-a impus categoric, de altfel felicit şi echipa de baschet, fete de la Şcoala Gimnazială Numărul 10”, a declarat Mihaela Huncă, inspector şcolar general. De asemenea, echipa feminină de baschet de la Şcoala Gimnazială Numărul 10, a obţinut calificarea pentru etapa finală în perioada 22-24 martie când au jucat la Botoşani. Finala va avea loc la Galaţi, pe 18-21 aprilie. Un loc II a fost obţinut şi de elevii de la Şcoala Ion Creangă la etapa zonală de volei masculin desfăşurată la Fălticeni. Şefa IŞJ susţine că prin participarea la aceste concursuri naţionale şi prin obţinerea rezultatelor bune, elevii aduc motive de mândrie pentru învăţământul botoşănean.