Moruţan, gol de senzaţie pentru naţionala 19 a României – VIDEO

“Perla” Botoşanilor confirmă şi la selecţionata U19 a României. Miercuri seară, “tricolorii mici” au învins cu 2 – 1 Grecia în deplasare, după ce au fost conduşi.

Elenii au început mai bine partida și au deschis scorul prin Douvikas, în minutul 23.

Românii au început să joace mai bine și au egalat în minutul 39, grație golului lui Olimpiu Moruțan (VIDEO MIN. 44). Mijlocaşul a primit o pasă la marginea careului mare, a întors un adversar, după care a trimis cu dreptul la vinclu, portarul fiind surprins, mai ales că decarul FC Botoşani este stângaci.

"Tricolorii" mici au făcut o repriză secundă deosebită și au reușit să marcheze golul victoriei în minutul 65, prin Sîntean.

Selecționata U19 a debutat astfel cu dreptul în campania de calificare pentru CM din 2018.

Echipa de start a României: Vlad – Trușescu, Dima, Screciu, Haruț – Dragomir (C), Boboc - Micovschi, Mățan, Moruțan – Sîntean

Antrenor: Adrian Boingiu.