Mesajul Elisabetei Lipă, după finala la sol de la gimnastică: Un gust amar pentru țara noastră

La câteva ore după finala la sol de la gimnastică artistică, președinta Agenției Naționale pentru Sport (ANS), Elisabeta Lipă, a venit cu un mesaj de încurajare pentru Ana Bărbosu și Sabrina Maneca-Voinea.

De la extaz la agonie

România nu a mai luat o medalie olimpică la gimnastică de 12 ani și se părea că această perioadă de secetă a luat sfârșit la Jocurile Olimpice de la Paris. Timp de 30 de secunde, Ana Bărbosu a sărbătorit medalia de bronz în finala de la sol, dar o decizie controversată a arbitrilor a privat-o de această performanță imensă.

Lupta pentru bronz a fost de-a dreptul dramatică și finalul concursului a adus o mare frustrare în tabăra României. Ultima sportivă care a intrat în concurs a fost Chiles Jordan, iar aceasta a făcut un exercițiu solid, dar nu excepțional. De altfel, în primă fază arbitrii nu au văzut-o peste fetele noastre, notând-o cu 13.633. Asta însemna că România are medalie de bronz prin Ana Bărbosu, dar fix când se pregătea podiumul pentru festivitatea de premiere s-a anunțat că americanii au depus contestație pentru nota lui Jordan, informează eurosport.ro.

Contestația a fost admisă și nota americancei a crescut la 13.766, astfel că aceasta a câștigat in-extremis medalia de bronz. Evident, această situație este greu de digerat pentru toți românii și mai ales pentru Ana Bărbosu, care a trecut de la extaz la agonie în mai puțin de un minut.

Reacția Elisabetei Lipă

Președinta ANS a ținut să le felicite pe Ana Bărbosu și pe Sabrina Maneca-Voinea pentru prestațiile lor care le-au adus pe locurile 4 și 5, după care a punctat cum a resimțit momentele în care Ana a fost "deposedată" de medalia de bronz în urma contestației lui Jordan Chiles.

"Ana Bărbosu, atât de aproape de medalia de bronz! Ultima finală pe aparate la gimnastică de la aceste Jocuri Olimpice, cea de la sol, se încheie cu un gust amar pentru țara noastră. La doar 1 minut după ce Ana Bărbosu a câștigat medalia de bronz, o contestație făcută de sportiva americană Jordan Chiles a fost admisă, iar aceasta a trecut pe locul 3, cu 13.766 puncte, depășindu-le pe Ana și Sabrina, ambele la egalitate, cu punctajul 13.700.

Am simțit pentru puțin timp euforia câștigării unei medalii la gimnastică, după atât de multă vreme, însă rezultatele obținute de sportivele noastre trebuie să ne dea speranța că la următoarea ediție de JO vom fi din nou pe podium.

Ana, Sabrina, capul sus! Ați fost la înălțime! V-ați bătut cu Simone Biles și Rebeca Andrade pentru podium la sol și ați reușit să impresionați nu doar Arena de la Paris, ci o țară întreagă.

Stiu că este frustrant, însă cred în potențialul vostru. Continuați să vă antrenați, să faceți treabă bună și medaliile vor veni!

Jocurile Olimpice s-au încheiat pentru cele doua gimnaste. O ediție grea dar frumoasă, o ediție la care au ajuns doar cei mai buni sportivi ai României.

Felicitări, dragilor! Felicitări și antrenorilor voștri! Vă mulțumim și vă susținem mai departe."

(Foto: Profimedia)