Medalii de AUR pentru Simona Radiș la Europenele de canotaj, revenire fabuloasă după o cursă dramatică

Simona Radiș și Ancuța Bodnar, campioanele olimpice en titre, au câștigat medalia de aur în proba de dublu vâsle feminin la Campionatele Europene de Canotaj de la Bled, Slovenia.

Medalii de Aur pentru România

Simona Radiș și Ancuța Bodnar au întâmpinat mari emoții la începutul probei, după ce mai bine de 1.500 de metri au fost în spatele echipajului lituanian format din Donata Karaliene și Dovile Rimkute. Campioanele din România au reușit să recupereze fantastic pe ultima bucată a cursei și au reușit să treacă primele linia de sosire, în 6:40,83, cu 35 de sutimi în fața lituaniencelor.

Lituania (Donata Karaliene, Dovile Rimkute), 06 min 41 sec 18/100, şi de Olanda (Roos De Jong, Laila Youssifou), 06 min 45 sec 98/100

De ce n-a participat Simona la festivitatea de premiere

Aceasta a fost cea mai tensionată cursă a echipajului format din Simona Radiș și Ancuța Bodnar din 2019, atunci când luau argint la Campionatul European de la Lucerna. De la acel moment, româncele au dominat proba de dublu vâsle la toate competițiile mari, iar în 2022 chiar au câștigat Campionatul European și Mondial, scrie prosport.ro

La festivitatea de decernare a premiilor, Simona Bodnar nu a fost prezentă deoarece a mers direct să se pregătească pentru finala de la 8 plus 1. Astfel, Ancuța Radiș a luat medalia și pentru colega sa.

România, aur și la proba de 8+1 feminin

România a luat aurul  și la proba de 8+1 feminin la Campionatul European 2023.  Echipajul a fost compus din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Tivodariu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria-Ștefania Petreanu.  Sportivele noastre au dominat cursa de azi încă de la început și au ajuns la linia de finish cu un timp de 06:01.55.