Meci nebun pe Municipal: Șase goluri, două eliminări și două lovituri de pedeapsă – VIDEO

Deși se află pe ultimul locîn SuperLigă, FC Botoșani a oferit un adevărat spectacol fotbalistic, iar jucătorii au demonstrat că vor să iasă din seria neagră care duce spre retrogradare.

Scorul a fost deschis extrem de repede, după cinci minute de joc de oaspeți, prin Andrei Doru care a șutat din marginea careului, printre o mulțime de jucători și a înscris pentru 0 - 1.

Balanța s-a echilibrat spre final de repriză, când Victor Dican, după o centrare venită de la Florescu, a marcat cu o lovitură de cap în poarta lui Jesus Fernandez.

1 – 1.

Câteva minute mai târziu botoșănenii revin spectaculos în joc și pare că se configurează prima victorie din acest sezon competițional. Gabriel David își aduce formația în avantaj iar botoșănenii intră la vestiare în avantaj.

2 – 1.

Bucuria nu avea să țină prea mult pentru că la 18 de secunde de la reluarea jocului, Robert Popescu de la Voluntari marchează și aduce egalitatea pe tabela de marcaj.

2 – 2.

Botoșănenii au reluat lupta, însă Victor Dican greșește în minutul 57 și face henț în careu. Se solicită consultarea VAR-ului, centralul indică lovitură de pedeapsă.

Vadim Rață marchează din lovitură de la 11 metri.

2 – 3.

În ultima jumătate de oră de joc Nemec primește al doilea cartonaș galben iar cei de la Voluntari rămân în zece oameni.

O nouă șansă pentru FC Botoșani.

Ocazia se ivește în minutul 71 prin Eduard Florescu care driblează trei adversari și înscrie cu un șut la colțul lung.

3 – 3.

În minutul 76 arbitrul central elimină un jucător și de la FC Botoșani. Junior Pius vede al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu!

Se joacă 10 la 10.

În minutul 90+7 după consultarea VAR, arbitrul acordă o nouă lovitură de pedeapsă pentru Voluntari.

Execută Vadim Rață dar portarul Răzvan Ducan apără și astfel FC Botoșani obține un punct din această întâlnire.

Iată echipele:

FC Botoșani: Ducan - R. Benzar, Pius, Șeroni, Dragu - Petro, Dican (cpt.), Ed. Florescu - Olinga, Ilicic, Cărăușu

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.), Aliji - Crepulja - Boboc, R. Popescu, Rață, D. Andrei - Nemec

FC Botoșani rămâne cu o singură victorie în Cupa României și niciuna în campionat.

Doar 8 egaluri a obținut echipa din Botoșani care ocupă ultima poziție în clasament.

FC Voluntari are 18 puncte și ocupă poziția 13.