Mateuț dă vina pe arbitru pentru înfrângere : Bănuiesc că nu se joacă balet la Botoșani, se joacă fotbal

În locul lui Flavius Stoican, antrenorul dinamoviștilor suspendat a venit las conferința de presă de după meci, Dorin Mateuț cel care de altfel a stat la marginea terenului de-a lungul celor 90 și ceva de minute de joc.

Dinamo București a înregistrat la Botoșani prima înfrângere din acest sezon competițional.
Știam că o să avem un meci destul de dificil, am început destul de greu, ambele echipe s-au tatonat, prima repriză ocaziile nu prea au fost. A fost acel gol al Botoșaniului, penalti-ul nostru și s-a încheiat prima repriză de egal. În cea de-a doua repriză au intervenit, ceea ce am văzut eu de pe margine, multe probleme de arbitraj, două eliminări ne-au adus să jucăm în opt oameni, a fost foarte greu”, a declarat după meci Dorin Mateuț.
CITEȘTE:
 ACUM : Meci demențial pe Municipal FC Botoșani - Dinamo București LIVE TEXT 3 - 1 FINAL DE MECI

Oficialul a spus că echipa sa a reușit să-și revină după o serie de acțiuni în interiorul careului și ar fi obținut probabil victoria dacă arbitrul central nu ar fi cedat în partea secundă a meciului.
 „Prima eliminare cred că a fost după mai multe faulturi repetate a lui Fai dar la cea de-a doua eliminare, cel puțin primul cartonaș dat lui Bărboianu, el a stat pur și simplu în fața mingii, jucătorul de la Botoșani nu a executat, nu l-a lovit pe Bărboianu, al doilea, a intrat  cu umărul în adversar care a căzut. Bănuiesc că nu se joacă balet la Botoșani, se joacă fotbal. Fotbalul e un joc bărbătesc”, a mai spus Mateuț.
Oficialul a mai spus că în opinia sa presiunea care a fost pusă de toată lumea, de la antrenor la tribune, pe arbitru, au făcut ca acesta să nu mai arbitreze în mod echidistant. Dorin Mateuț a mai spus și că la lovitura de pedeapsă, aceasta a fost acordată corect, în urma unei lovituri dată în careu, lucru care i se pare firesc.
CITEȘTE:
 Atmosferă senzaţională la Botoşani – Dinamo, valuri mexicane şi Botoşani! Botoşani! din 8.000 de suflete – VIDEO & GALERIE FOTO

În mare măsură arbitrul este vinovat de înfrângerea de azi. Nu mă caracterizează fair-play-ul, niciodată nu am avut probleme cu arbitrii, vă spun părerea mea de pe margine, probabil că greșesc și analizele care se fac probabil nu-mi vor da dreptate. Dar jocul este bărbătesc și arbitrul ar fi trebuit să lase să se joace”, a mai spus Mateuț.
Dinamo ca juca etapa viitoare cu CSMS Iași și nu va putea miza pe jucătorii eliminați azi la Botoșani. (G.E.)
CITEȘTE:
 FC Botoşani - Dinamo 3 - 2, victorie istorică, stadionul a luat foc, 8.000 de oameni fericiţi – VIDEO & GALERIE FOTO