Marius Matei : Ambele echipe am jucat slab şi a ţinut numai de şansă

Partida FC Botoşani – Farul Constanţa 1 – 0 a fost specială pentru unul dintre atacanţii oaspeţilor. Marius Matei, căci despre el este vorba, a evoluat pentru prima dată pe Stadionul Municipal ca adversar a roş-alb-albaştrilor.
Marius Matei FC Botosani Farul Constanta
El s-a transferat în pauza competiţională la echipa de pe litoral, după ce în sezonul precedent a fost golgeterul echipei fanion a judeţului, pentru care a înscris de 10 ori. Reîntâlnirea cu publicul botoşănean a fost pentru atacant, după propriile mărturisiri, una ciudată tocmai prin prisma faptului că a venit ca oaspete. „A fost un meci dificil, ei mai norocoşi ca noi (…). Ambele echipe am jucat slab şi a ţinut numai de şansă”, a afirmat Marius Matei pentru Botoşăneanul. Acesta a evoluat până în minutul 59, fiind înlocuit într-o perioadă în care fluierăturile şi ironiile la adresa sa se înteţiseră.
VEZI MECIUL ÎN IMAGINI:
FC-ul lui Popovici vrea să înece Farul la Botoşani  - GALERIE FOTO
După ce a ieşit de pe teren a fost chemat de galeria gazdelor, care l-a aplaudat. Atacantul susţine că nu a terminat meciul din cauza problemelor medicale. „Problema mea e mai veche, de la meciul cu Tulcea. N-am făcut nici un antrenament săptămâna aceasta. Am forţat, am sperat că merge, din păcate s-a văzut clar că alergam într-un picior”, a explicat Marius Matei. Faristul a mulţumit deopotrivă celor care l-au fluierat şi aplaudat, evitând să dea un răspuns concret privind şansele de promovare a fostei sale echipe. „Eu mi-am spus punctul de vedere întotdeauna şi când am zis ceva am şi argumentat. Acum nu mai e treaba mea că nu mai sunt la Botoşani, aşa că le doresc multă baftă dlor de aici”, a încheiat Marius Matei. Acesta a ieşit accidentat şi precedenta etapă. Preşedintele FC Botoşani Cornel Şfaiţer nu îl regretă: "mie nu mi-a părut rău de nici un jucător care a plecat. Nici unul!"
CITEŞTE ŞI:
ACUM: FC Botoşani – Farul Constanţa LIVE TEXT 1-0 FINAL

CITEŞTE ŞI:
 Cristi Popovici: Farul nu a avut nici măcar o ocazie

FC Botoşani va disputa următorul meci miercuri 26 septembrie în Cupa României, cu Sporting Club Vaslui. Partida va începe de la ora 16:30, iar o echipă Botoşăneanul se va deplasa la faţa locului şi va transmite totul despre importanta confruntare.