Leo, înainte de Astra : O să sară în brațe la mine să ne sărutăm

Partida cu Astra Giurgiu de duminică va fi una extrem de dificilă, într-un debut de campionat la fel de dificil și cu o situație unicat pentru FC Botoșani care a pășit în sezonul competițional al primei ligi cu 0 – 1 din minutul 1, în două meciuri consecutive.

Șansele ca norocul echipei să se schimbe în următoarea etapă lipsesc aproape cu desăvârșire în condițiile în care jucătorii de la gruparea locală întâlnesc un adversar care evoluează în Europa League.
Nu am avut un început deloc fericit, dar ne dorim cât mai rapid să acumulăm și puncte. Avem două înfrângeri în campionat, nu putem spune că stăm extraordinar din punct de vedere moral. Suntem conștienți că au trecut două meciuri, suntem conștienți de faptul că trebuie să acumulăm puncte, acum nu putem sta să plângem la infinit”, a declarat Leo Grozavu, antrenor FC Botoșani.
Dovadă că fotbalul este pe cât de spectaculos pe atât de greu ar fi rezultatul făcut de Petrolul Ploiești, adversarul precedent al Botoșaniului, în meciul din Europa League, finalizat cu un scor identic, respectiv 4 – 1 pentru petroliști. Dincolo de valoarea de lot sau buget, FC Botoșani a jucat sub semnul unui incredibil ghinion, fiind condusă în ambele meciuri încă din primul minut.
Niciodată nu mi s-a întâmplat, cred că e unic în istoria fotbalului românesc ca după două meciuri consecutive să începi din minutul 1 cu 0 – 1. Dar, de asta e fotbalul spectaculos că se întâmplă și lucruri neprevăzute, din păcate pentru noi nu a fost plăcut. Glumind puțin colegii mei au spus că dacă trecem de minutul doi o să sară în brațe la mine să ne sărutăm, dacă trecem de minutul doi și nu luăm gol”, a mai spus tehnicianul botoșănean.
Meciul FC Botoșani – Astra Giurgiu se joacă duminică, de la ora 17:00 pe Stadionul Municipal. Din partea gazdelor nu există jucători indisponibili.  (G.E.)
CITEȘTE:
 Tur teribil pentru Botoşani! Meciuri acasă cu Steaua, Dinamo, Rapid – PROGRAMUL complet