L-au chemat să-şi bată joc de el? Ce a păţit Moruţan la meciul naţionalei de tineret

Echipa naţională sub 21 de ani a României a câştigat, vineri, scor 3-1, meciul jucat în deplasare cu Zenica, împotriva Bosniei, în etapa a doua din Grupa 8 de calificare la Campionatul European din Italia şi San Marino.

George Puşcaş, în minutul 32, Florinel Coman, în minutul 55, şi Dennis Man, în minutul 90+6, au înscris golurile naţionalei pregătite de Daniel Isăilă, în timp ce Dragoş Nedelcu şi-a introdus mingea în proprie poartă, în minutul 24.

În urma acestui rezultat, România este lider în Grupa 8, cu maxim de puncte după două etape, urmată de Elveţia şi Bosnia, ambele cu câte trei.

6. Liechtenstein - 0 p.

Echipa trimisă în teren de către selecţionerul Daniel Isăilă: I. Radu - A. Radu, Paşcanu, Nedelcearu, Manea - Dulca, Nedelcu - Cicâldău, Hagi, Costache - Puşcaş. Pe parcursul meciului au mai intrat pe gazon Florin Coman (41'), Dennis Man (65') şi Florin Ştefan (71').

Aşadar, deşi convocat la naţionala de tineret a României, Olimpiu Moruţan nu a fost utilizat nici măcar un singur minut. Au fost preferaţi fii de fotbalilşti, Marco Dulca şi Ianis Hagi şi, în general, jucători formaţi la Viitorul.

Aceasta după ce la precedenta partidă din preliminarii, Olimpiu Moruţan a dat o pasă de gol.