Iulian Rotariu a câștigat categoric prima etapă a ultra-maratonului 'The Ultra Asia Race'

Pompierul român, care apără cauza copiilor cu autism, va alerga, alături de alţi 19 ultra-maratonişti din lume, pe o distanţă de 160 de kilometri, care include atât jungla vietnameză, cât şi zone montane ale acestei ţări.

Pompierul maratonist Iulian Rotariu, de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Botoşani, a câştigat, luni, prima etapă a ultra-maratonului "The Ultra Asia Race", care se desfăşoară, în perioada 9-12 martie, în Vietnam.

Botoșăneanul s-a impus în prima etapă desfăşurată pe distanţa de 30 de kilometri dintre Pa Co şi Xam Khoe cu timpul de 2 ore şi 51 de minute, pe locul al doilea clasându-se belgianul Danny Switzynck, care a avut un timp de 3 ore 27 de minute şi 13 secunde.

Etapa a doua, care va avea loc marţi, se va desfăşura între localităţile Xam Khoe şi Kho Muong, concurenţii având de parcurs o distanţă de 49 de kilometri.

"The Ultra Asia Race", competiţie organizată de "Canal Aventure", se va desfăşura pe parcursul a patru etape.