În sfârșit, VICTORIE! FC Botoșani învinge Argeșul în deplasare și termină turul pe loc de play-off – VIDEO

FC Argeș și FC Botoșani s-au întâlnit vineri seară într-un meci din cadrul etapei a XV – a din Liga 1, ultima a turului campionatului regulat. Partida s-a terminat cu scorul de 0 – 1.

Gol la primul corner

Piteștenii au avut o posesie de peste 60% în prima parte a confruntării, însă le-au lipsit ocaziile.

Astfel că roș-alb-albaștrii au fost cei care au deschis scorul prin Edjouma, care în minutul 42, la primul corner al moldovenilor, a reluat cu piciorul în poartă mingea trimisă de Ongenda.

După pauză meciul a fost mult mai spectaculos deoarece gazdele au fost nevoite să riște.

Argeșenii au atacat, botoșănenii au ratat

Oportunitățile de a marca au apărut însă tot la poarta alb-violeților, doar că, ajuns de două ori în poziție de ”1 la 1” cu portarul advers, Fili a ratat de fiecare dată. În minutul 68 un piteștean chiar a scos mingea de pe linia porții după ce Greab fusese bătut la driblingul atacantului albanez.

În minutul 72 a fost rândul lui Braun să exaspereze suporterii oaspeților după ce a reluat cu capul, nemarcat, exact pe direcția goalkeeperului advers.

Spre final, formația din Trivale a asediat poarta botoșănenilor, însă fundașii centrali au respins aproape toate centrările, iar Pap a scos câteva mingi grele.

Final de tur în primele 6

În urma acestui rezultat, FC Botoșani adună 27 de puncte și termină turul campionatului regulat pe loc de play-off.

Antrenorul botoșănenilor a mizat pe:

Pap – Braun, Racovițan, Dawa, Șeroni, Țigănașu – Ongenda (89 Patache), Edjouma, Papa, Florescu – Santos (58 Fili).

FC Botoșani nu mai câștigase din etapa a IX – a, când a învins-o în deplasare pe Dinamo.