În sfârșit! FC Botoșani a dat semi-lovitura cu echipa lui Becali – VIDEO

Echipa fanion a județului a reușit să obțină primul punct într-o partidă cu FCSB de la promovarea în Liga 1. FCSB – FC Botoșani s-a terminat 0 – 0 într-un meci disputat duminică seară pe Arena Națională și care a contat pentru eatapa a XVII – a.

Cum era de așteptat, roș-albaștrii au fost la timona jocului și și-au creat o mulțime de ocazii, însă Iliev a prins o zi bună și a scos mai multe mingi pe care scria ”gol”.
Moldovenii au încercat să replice pe contraatac, în prima repriză au evoluat chiar curajos, însă Astafei a reluat slab dintr-o poziție bună în minutul 28, iar Stăncioiu a prins șutul lui Golofca din minutul 68, care profitase de o eroare a nou intratului De Amorim.
Antrenorul gazdelor nu s-a dezmințit și a făcut și în acest meci rapid schimbările, pe care le-a epuizat în primele nouă minute din repriza a doua.

FCSB:

Stăncioiu – Enache, Tamaș, Moke, Toșca – Bourceanu, Achim, Pintilii (46 Popa) – Jakolis (54 De Amorim), Tudorie, Aganovici (54 Boldrin)

FC Botoșani:

Iliev – Dimitrov, Burcă, Miron, Mușat – Astafei, Cucu, Bordeianu, Popovici (72 Elek) – Roman (80 Vașvari), Herghelegiu (57 Golofca)

În urma acestui rezultat FC Botoșani ocupă în continuare locul 7, cu 24 de puncte, la două puncte de prima poziție de play-off.