Iftime intră în istoria Ligii 1 – VEZI ce a declarat despre penalty-ul care a decis meciul FC Botoşani - U Cluj

Dacă s-ar face un clasament fair-play al finanţatorilor din Liga 1, Valeriu Iftime ar trebui să ocupe primul loc cel puţin pentru etapa a V – a. La finalul meciului FC Botoşani – Universitatea Cluj 1 - 0, oficialul gazdelor şi-a exprimat serioasele dubii în legătură cu faza din care roş-alb-albaştrii au deschis scorul.

Boss-ul de la Elsaco a arătat că şi-ar fi dorit şi „un gol adevărat” întrucât, în opinia sa, cel marcat de Vaşvari din penalty a venit după o fază la care nu trebuia să se acorde lovitură de la 11 metri. În minutul 74 Batin a scăpat singur cu portarul, între cei doi a existat un contact, atacantul a trimis mingea pe lângă poartă, iar centralul Adrian Cojocaru din Galaţi a arătat punctul cu var.
„Eu, după cât mă pricep la fotbal, zic că a fost greşeală acolo, n-a fost 11 metri. Eu n-am văzut. Poate a fost… până la urmă arbitrul hotărăşte”, a afirmat Valeriu Iftime.
Preşedintele consiliului de administraţie de la FC Botoşani crede însă că victoria obţinută este una meritată şi reprezintă o compensaţie faţă de sezonul precedent, când roş-alb-albaştrii au pierdut cu 1 – 2 în capitala Ardealului după o gafă de portar şi un penalty care în opinia sa nu trebuia acordat.
La finalul meciului, Valeriu Iftime era satisfăcut de jocul prestat de botoşăneni în a doua repriză, prima parte a fiind în opinia sa una slabă. (S.B.)
CITEŞTE ŞI:
Teja de la U Cluj pune la îndoială penalti-ul: Eu sunt de vină, sunt principalul vinovat
[[banner]]
MECIUL FAZĂ CU FAZĂ:
ACUM: FC Botoșani – U Cluj, meci al revanșei pe Municipal LIVE TEXT – 1 -0 FINAL DE MECI