GOLURILE Între explozia lui Cârjan şi zborul frânt al lui Curileac FOTOGALERIE

Distanţa de la extaz la agonie a durat ceva mai mult de jumătate de oră sâmbătă pe Stadionul Municipal, la FC Botoşani – Săgeata Năvodari 1 – 1. Arena a explodat la golul marcat de George Cârjan, care în minutul 49 a reluat în poartă o centrare de pe dreapta a lui Vaşvari.
George Carjan FC Botosani Sageata 2

Atacantul, care mai intră o dată în istoria roş-alb-albaştrilor ca fiind primul marcator pe teren propriu într-un meci din Liga I, a îngenuncheat în faţa publicului după înscrierea golului, în câteva secunde fiind asaltat de coechipieri.
În minutul 86, după o lovitură liberă a cărei executare a fost tergiversată aproximativ un minut şi jumătate, Valeriu Lupu a profitat de greşeala lui Curileac, care nici nu a prins balonul, nici nu l-a boxat şi a trimis balonul în plasă după ce l-a depăşit pe goalkeeper. Faza a fost aproape trasă la indigo cu una tot din repriza a doua, când portarul botoşănenilor a intervenit la fel, numai că atunci nu a mai fost prin preajmă un dobrogean care să îi speculeze eroare.
Dacă la golul gazdelor cei 6.000 de spectatori s-au ridicat în picioare şi au scandat „Botoşani! Botoşani!” după egalare s-a făcut linişte apăsătoare.