Francezul Pierret și eliminarea de poveste de la Botoșani: Am auzit pe cineva de pe bancă spunându-mi să intru pe terenVIDEO

Meciul FC Botoșani – Dinamo 2 – 3 din penultima etapă a play-out – ului Ligii  l-a avut în prim plan pe francezul de 21 de ani Balthazar Pierret. Fotbalistul din Hexagon a reușit o dublă în prima repriză, dar a ajuns la vestiare mai devreme, după ce a primit al doilea cartonaș galben în minutul 45+1.

Faza în care a fost eliminat este una care nu se vede foarte des pe un teren de fotbal. Mijlocașul avea deja un galben, primise îngrijiri medicale pe margine, însă a reintrat pe teren fără acordul arbitrului, care l-a pedepsit imediat.

Balthazar Pierret este convins că nu ar fi trebuit să fie eliminat.

La flash-interviul de după meci, francezul a explicat că, în timp ce se afla pe margine, un membru al staff-ului dinamoviștilor i-a spus să reintre pe teren, deși centralul Andrei Moroiță nu își dăduse acordul.

”Sunt foarte fericit că am marcat, desigur, și că am luat cele trei puncte. Pentru mine, nu a fost o decizie corectă, Arbitrul va urmări imaginile și își va reconsidera poziția. Sunt foarte fericit pentru cele trei puncte. Când am marcat golul, am fost lovit de portar. Am auzit pe cineva de pe bancă spunându-mi să intru pe teren și am intrat, așa am luat al doilea galben. Acum începem să ne cunoaștem mai bine și să jucăm mai bine împreună. După părerea mea, 100% vom rămâne în Liga 1. Nu contează cu ce echipă vom juca la baraj”,

Balthazar Pierret, mijlocaș Dinamo București.

Nice II și Boulogne sunt cluburile pentru care francezul a evoluat înainte de a se transfera la ”câinii roșii”.