Fotbalist botoşănean ignorat de FC - a pus capăt dramatic unei invincibilităţi de aproape 200 de zile în Liga 1 – VIDEO

CFR Cluj a fost la doar un minut distanţă de a-şi prelungi recordul de invicibilitate pe teren propriu. Performanţa craiovenilor, care au învins duminică seara în Gruia cu 2 - 1, este cu atât mai importantă, cu cât a întrerupt o serie cu care CFR se lăuda în Liga 1.

Iar “vinovat” principal este Andrei Dumitraş, un fotbalist plecat de la Pomârla, care în trecut a mai evoluat la Steaua şi la Ceahlăul Piatra Neamţ. Fundaşul dreapta de meserie s-a transferat  în decembrie 2014 la CSU Craiova, iar la meciul de duminică a intrat în minutul 21 în locul unui fundaş central accidentat, pentru ca în prelungirile partidei să dea dat lovitura. Era 1 – 1 pe tabela de marcaj când a venit în careu la un corner şi după o bară şi o recentrare a trimis cu dreptul, din centrul careului, la colţ, plonjonul portarului fiind inutil.
196 de zile trecuseră de când spectatorii clujeni nu asistaseră la o înfrângere a favoriţilor, pe arena din Gruia. Ultimul meci pierdut acasă de CFR data din 22 martie, când Petrolul învingea la Cluj, cu 1-0. De atunci CRF a disputat 10 partide pe stadionul de sub Feleac, din care ardelenii au scos opt victorii şi două egaluri.
CLICK ŞI VEZI GOLUL

CITEŞTE ŞI:

Fotbalist din Botoşani, debut cu gol în tricoul naţionalei: Inimile noastre au crescut cât Carpaţii - FOTOGALERIE