Fotbal pe gheață la Mureș: Meciul cu iz de răzbunare care s-a jucat în 2 minute - VIDEO

Pe un teren aproape impracticabil, echipa fanion a județului a pierdut 3 puncte în deplasare și se depărtează tot mai mult de echipele aflate în fruntea clasamentului Ligii Profesioniste de Fotbal.

ASA Tg. Mureș – FC Botoșani s-a jucat de la ora 18:00 și s-a terminat cu scorul de 2 – 0 pentru gazde, un meci care practic s-a decis în primele două minute de după odihna de la vestiare.

Prima repriză a fost una palidă, cu doar două șuturi pe poartă, jucătorii arătând mai degrabă reținere decât poftă de fotbal, din cauza terenului greu care putea cauza accidentări grave.

A doua parte a întâlnirii a început însă fulminant pentru gazde, care au reușit să înscrie două goluri în tot atâtea minute. Fundașii de la FC Botoșani, stană de piatră la ambele goluri, se fac principalii vinovați de reușitele mureșenilor.

În minutul 46, Kuku a scăpat fără marcaj în careul de 16 metri și l-a învins pe Iliev dintr-un șut puternic.

Bucuria mureșenilor a fost una prelungită pentru că, la câteva momente, Morar a plecat de la limita ofsaidului şi a reluat din prima în poarta lui Iliev.

Și astfel scorul devenea 2 – 0, iar ASA-ul și-a continuat asaltul la poarta bulgarului de la FC Botoșani, în timp ce elevii lui Leo Grozavu nu au mai reușit să repete figura din tur.

O victorie ar fi însemnat pentru FC Botoșani doar un punct distanță de partea superioară a clasamentului și șanse sporite pentru calificarea în play-off.

FC Botoșani : Iliev - Dimitrov, Plămadă, Burcă, Muşat - Cucu, L. Fulop, Vaşvari - Herghelegiu, Astafei, Târnovan

ASA Tg. Mureș : Mingote - Matei, Cordoş, Dobrosavlevici, Mendy - Mureşan, Constantin - Rus, Zicu, Morar - Kuku

Mureșenii au început partida cu un bilanț negativ in ultimele cinci meciuri, în care au înregistrat trei înfrângeri, un egal și o victorie.

Dar a contat mai ales scorul din tur, cand ASA a fost înfrântă la Botoșani cu scorul de 4 – 2, după ce a condus cu 2 – 0.

FC Botoșani a înregistrat în ultimele șase partide trei înfrângeri, două remize şi o singură victorie și se află pe locul 7 cu 25 de puncte.