Fostul căpitan al FC-ului freacă deja banca de rezerve la Pandurii

După doar cinci etape trecute din sezonul de primăvară fostul căpitan al FC Botoșani a ajuns deja rezervă la Pandurii Târgu Jiu. Gorjenii au remizat sâmbătă seara, la Turnu Severin, 1 – 1 cu Viitorul Constanța, iar Florin Acsinte nu a fost folosit nici măcar un minut.

Antrenorul Edward Iordănescu l-a preferat pe postul de fundaș stânga pe Constantin Grecu, un apărător de 27 de ani cu șapte meciuri la activ în actuala ediție de Liga 1. În acelși timp, Momcilovici, apărătorul plecat de la Pandurii la FCSB și pe care Acsinte ar fi trebuit să-l înlocuiască, este pe val. Duminică seara tocmai a deschis scorul în partida FCSB – Astra Giurgiu.
De la transferul la gorjeni, Florin Acsinte a fost titular doar în primele două meciuri, când a evoluat pe toată perioada partidelor, în al treilea l-a înlocuit în minutul 74 pe Răduț, iar următoarele două etape nu a evoluat nici un minut.
La dorința expresă a jucătorului, care își termina contractul în această vară, FC Botoșani l-a cedat la Pandurii Târgu Jiu pentru 20.000 de euro. (S.B.)