Fostul atacant de la FC Botoșani a ajuns golgeterul Ligii 2 după ce i-a umilit pe suceveni

Meci de coşmar, ieri, pentru Foresta, în Covasna. Pe un teren greu şi într-o atmosferă autentică de iarnă, sucevenii au fost surclasaţi cu scorul de 6-1 de o echipă locală, Sepsi Sfântu Gheorghe, care a părut mai motivată şi care s-a adaptat mult mai bine la condiţiile de joc.

Din nefericire, „galben-verzii” au evoluat în nota ultimelor evoluţii, au ajuns deja la a patra înfrângere consecutivă şi par la ani lumină distanţă de forma sportivă arătată în urmă cu 5-6 etape.După o jumătate de oră de joc în care au fost echipa mai incisivă, gazdele au deschis scorul în minutul 31 prin I. Plămadă, care a profitat de o indecizie a lui Masella. Fotbaliştii pregătiţi de Cristi Popovici au acuzat şocul golului primit, astfel că Issa, scăpat din marcajul lui Mutu, a punctat pentru 2-0 în minutul 35, cu capul. La doar câteva zeci de secunde distanţă, sucevenii au reuşit să reducă din handicap prin italianul Masella, care a reluat din apropiere în plasă o minge recepţionată de la Drugă, astfel că scorul pauzei a fost 2-1.

Chiar dacă Cristi Popovici a schimbat sistemul de joc şi a mutat ofensiv, introducându-i în teren încă din debutul părţii secunde pe Matei şi Dumitriu în locul lui Avram şi Masella, nu s-a resimţit nici o schimbare în bine în jocul echipei. Cel de-al doilea mitan a aparţinut în totalitate celor de la Sepsi, care au reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj graţie unor mari greşeli în apărarea Forestei.

Astfel, în minutul 54, Tofan şi-a înscris numele pe lista marcatorilor după ce a finalizat o fază creată de veteranul Hadnagy. Acesta din urmă şi-a trecut în cont prima reuşită în poarta Forestei după un cadou primit de la Mutu, după o oră de joc. Scârţâind din toate încheieturile, apărarea suceveană a cedat din nou în minutul 70, atunci când D. Ene a înscris cu capul, din centrarea lui Tofan. Scorul final al partidei a fost stabilit de Hadnagy, cu 10 minute înainte de final. Cu a ajutorul acestui gol, fostul atacant al celor de la FC Botoşani a urcat pe primul loc în ierarhia marcatorilor din Liga secundă, cu 16 reuşite.

Sepsi Sfântu Gheorghe a evoluat în alcătuirea: Niczuly – I. Ursu (50 Răduţoiu), Damian, Mitra, Dumbravă, Ţepeş, Tofan (84 Veress), Issa, I. Plămadă, D. Ene, Hadnagy (88 Tanko). Antrenor: Valentin Suciu.
Foresta Suceava a jucat în formula: Niga – D. Bălan, A. Mutu (71 Dănilă), Lung, Masella (46 Dumitriu), Drugă – Cerlincă, Stănescu, Avram (46 Matei), Căinari – B. Rusu.

În etapa viitoare, Foresta va primi pe teren propriu replica liderului Juventus Bucureşti, duminică, 20 noiembrie, cu începere de la ora 13.00.

UTA Bătrâna Doamnă – ASU Poli Timişoara 1-1
Dunărea Călăraşi – ACS Berceni 3-0 (neprezentare)
CS Mioveni a stat în această rundă. (Sursa: Monitorul de Suceava)

Clasament
1       Juventus Bucureşti        15     11      3       1       32-3  36
2       FC Braşov  16     10     4       2       29-15          34
3       Sepsi Sfântu Gheorghe 15     9       4       2       26-11 31
4       Olimpia Satu Mare       15     9       3       3       31-13          30
5       CS Mioveni         15     8       4       3       21-10          28
6       UTA Bătrâna Doamnă  15     8       3       4       24-19          27
7       Chindia Târgovişte       15     8       1       6       18-15          25
8       Foresta Suceava  15     8       1       6       27-27          25
9       CS Afumaţi          15     7       3       5       23-14          24
10     Dacia Unirea Brăila      15     7       2       6       19-21          23
11      Luceafărul Oradea         16     7       1       8       15-14          22
12     Dunărea Călăraşi 15     5       4       6       19-18          19
13     Academica Clinceni       16     5       3       8       27-33          18
14     CSM Râmnicu Vâlcea   15     4       5       6       17-18          17
15     CS Baloteşti        15     3       4       8       16-24          13
16     ASU Poli Timişoara      15     3       4       8       17-30          13
17     Unirea Tărlungeni         15     2       4       9       14-28          10
18     Metalul Reşiţa     15     3       1       11      12-34          10
19     ACS Berceni        15     0       0       15     7-47  0