Fiul unei botoșănence a devenit campion național la șah: Micul geniu și povestea ca în filme a lui Nicolas - FOTO

Are doar 9 ani și o minte sclipitoare. După ce, anul trecut, cucerea medalia de aur la Campionatele Uniunii Europene la șah din Cehia, micul șahist continuă să își facă mândri atât antrenorii, cât și părinții.

Iustin Nicolas Cazacu locuiește cu familia lui în Iași, însă mama genialului copil este din Botoșani.

Legitimat la CS Politehnica Iași, Iustin-Nicolas Cazacu a cucerit din nou medalia de aur, de data aceasta la Campionatele Naționale de șah pentru copii și juniori, încheiate marți la Eforie Nord.

Nicolas Cazacu a devenit astfel campion național în chiar primul său an de concurs la Under 10fiind pregătit pregătit de antrenorii Vlad Ungureanu și Albert Vajda.

Nicolas, favorit nr. 3, a câștigat la Under 10 cu un total de 7,5 puncte, la fel ca și al doilea clasat, favoritul nr. 1, Vladimir Sofronie. Nicolas s-a impus în șase meciuri, în celelalte trei partide înregistrând remize, transmite Federația Română de Șah.

Șahul, o poveste de familie

Anul trecut, Nicolas câștiga medalia de aur, la categoria de vârstă U8, la a XX-a ediție a Campionatului Uniunii Europene de Șah. Medalie care venea după un șir de alte competiții câștigate în țară.

Susținut de întreaga familie, micul geniu la 7 ani era deja lider mondial la şah, la categoria sa de vârstă, și a fost trimis de antrenorul său în ”luptă” la concursurile de seniori, dovedind că perseverența și pasiunea cu care joacă șah îl poate ajuta să își atingă obiectivele.

Având o poveste parcă inspirată din celebrul film ”Gambitul damei”, campionul român a început să joace şah încă de la vârsta de 4 ani, atunci când bunicul său, Nicolae, l-a iniţiat în tainele acestui sport, pentru a petrece mai mult timp împreună. Şahul este sportul preferat în familia Cazacu dintotdeauna, atât tatăl lui Nicolas, cât şi fraţii săi, au învăţat să joace şah din copilărie, dar nu au trecut de nivelul de amatori.