FINAL: Cu victoria în mână FC Botoşani înfrântă la Galaţi - Oţelul - Botoşani 2 - 1

FC Botoşani dispută în aceste momente primul meci care se joacă la nocturnă, la o oră târzie faţă de precedentele partide oficiale din campionatul primei ligi de fotbal. Jucătorii lui Cristi Popovici întâlnesc în cadrul etapei cu numărul XIII echipa Oţelul Galaţi. Meciul se joacă la Digi Sport de la ora 21:30.

FC Botoşani începe cu: Curileac – Patache, Poverlovici, Dinu, Acsinte – Fulop, Vaşvari, Croitoru, Vraciu – Hadnagy şi Cârjan. Rezerve: Dorin Perianu, Casian Maghici, Răzvan Tincu, Ionuţ Matei, Sebastian Ghinga, Claudiu Codoban şiIonuţ Ursu
Oţelul Galaţi mizează pe: Brăneţ – Popescu, Mişelăricu, Costin, Sîrghi – Cooper, Giurgiu – Marqhuinos, Băjenaru, Gavrilă – Henrique. Rezerve: Tadas Simaitis, Alex Tudorie, Sevillano, Laurenţiu Iorga, Gabriel Paraschiv, Ioan Filip şi Marus
FC Botoşani se află înaintea meciului din cadrul acestei etape pe un loc şase în clasamentul ligii întâi de fotbal, cu un număr de 19 puncte adunate în 12 partide oficiale disputate în acest tur de campionat.
Adversara echipei din această seară a formaţiei pregătită de Cristi Popovici este Oţelul Galaţi care s-a poziţionat cu un număr de 11 puncte pe locul 13 din clasamentul ligii I.
VEZI ȘI:
Botoşani pleacă la Galaţi la victorie: Vrem să reluăm seria rezultatelor pozitive
Înaintea acestei partide, Cristi Popovici a declarat că merge la Galați pentru a aduce acasă cele trei puncte puse în joc.
UPDATE: George Cârjan a deschis scorul în minutul 8 printr-un şut din 16 metru care l-a învins pe portarul gălăţean. Oţelul Galaţi - FC Botoşani : 0 - 1
UPDATE: În minutul 32 al partidei, fundașul de la Botoșani, Andrei Poverlovici primește un șut direct în figură și cade inconștient pe gazon. Colegii din echipă îl întorc pe o parte pentru a nu-și înghiți limba. Echipa medicală îi acordă îngrijri medicale și la câteva minute Andrei Poverlovici își revine. Henrique, cel care l-a lovit este avertizat cu cartonaș galben
UPDATE: Pauză pe stadionul de la malul Dunării, FC Botoșani intră la vestiare în avantaj după 45 de minute de joc. Ocaziile au predominat în ambele părţi însă cei care au fructificat au fost botoşănenii. Oţelul Galaţi - FC Botoşani : 0 - 1
UPDATE: Oţelul Galaţi reduce din habdicap în minutul 46 din fază fixă. Gazdele obţin un corner executat perfect de Băjenaru, s-a înălţat Mişelăricu şi a reluat cu capul direct la colţul scurt al porţii lui Curileac. Oţelul Galaţi - FC Botoşani - 1 - 1
UPDATE: Minutul 80 vine cu ghinion pentru FC Botoşani după ce Enrique în învinge pe portarul Curileac. Oţelul Galaţi - FC Botoşani - 2 - 1
UPDATE: Final de meci la malul Dunării. Jucătorii de la gruparea gazdă şi-au revenit în cea de-a doua repriză a meciului disputat în cadrul acestei etape şi au înscris în două rânduri în poarta apărată de Vasile Curileac. Scor final 2 - 1 pentru fotbaliştii antrenaţi de Constantin Schumacher.