FC Botoșani zdrobită de Rapid într-o atmosferă de vis pentru giuleșteni – VIDEO & GALERIE FOTO

Rapid București și FC Botoșani s-au întâlnit sâmbătă în seară în primul meci oficial disputat pe noul stadion din Giulești. Partida a contat pentru etapa a III – a din play-out.

Festival ofensiv pe noul Giulești

Împinși de la spate de un public entuziast, giuleștenii au început în forță confruntarea și au deschis scorul încă din minutul 10, când Vojtus a reluat în plasă din fața porții după un atac în vitează, care a făcut șah-mat apărarea moldovenilor: 1 – 0.

FC Botoșani a replicat patru minute mai târziu, dar șutul din careu al lui Papa a fost parat de Moldovan.

Alb-vișiniii au mai avut alte două ocazii până la pauză, neconcretizate însă.

Botoșănenii s-au întors mai motivați de la odihnă și au bifat trei oportunități de a înscrie prin Papa, Jaja și Roman II.

Scăpați cu fața curată, gazdele au revenit în atac și în minutul 61 Sefer marchează superb din lovitură liberă de la distanță: 2 – 0.

Oaspeții resimt șocul, Dican îl faultează în careu pe Ioniță, Albu marchează din penalty în minutul 79 și face 3 – 0.

FC Botoșani ar fi putut scăpa de infernul din Giulești

Trebuie menționat că inițial meciul trebuia să se joace la Mioveni. Rapidiștii au solicitat botoșănenilor să se dispute pe noul Giulești și la început conducerea clubului a refuzat tocmai pentru că în județul Argeș feroviarii nu ar fi putut fi împinși de public de la spate ca la București. Patronul roș-alb-albaștrilor le-a transmis însă public conducătorilor FC Botoșani să accepte schimbarea stadionului.

În urma acestei victorii, Rapid a urcat pe primul loc în play-out tocmai în locul FC Botoșani, devenind favorită la calificarea pentru barajul care o poate duce într-o cupă europeană.