FC Botoșani – Voluntari 1-1, moldovenii termină meciul în 10 oameni - VIDEO

FC Botoșani a întâlnit duminică, de la ora 17:30, pe FC Voluntari, în etapa cu numărul 17 a Ligii 1.

Meciul s-a disputat pe Stadionul Municipal, cu spectatori în tribune, care și-au încurajat permanent echipa.

Echipele de start:

FC Botoșani: 1. Pap – 47. Braun, 25. Racovițan, 5. Dawa, 32. Șeroni, 30. Țigănașu – 18. Edjouma, 67. Papa, 10. Ongenda – 89. Kage, 11. Roman.

Rezerve: 22. Contra – 21. Contra, 77. Dragu, 28. Fili, 27. Florescu, 17. Jaja Silva, 7. Petkovski, 24. Sila, 8. Tîrcoveanu.

Antrenor: Marius Croitoru

FC Voluntari: 71. Popa – 6. Briceag, 3. Meleke, 30. Tamaș, 24. Ricardinho – 66. Droppa, 22. Rață, 98. Costin – 14. Veiga Lopes, 77. Nemec, 8. I.Gheorghe.

Rezerve: 12. Rîmniceanu – 2. Achim, 19. Angelov, 80. Fulop, 11. Golan, 21. A.Ilie, 20. Roșu, 18. Tavares, 23. Vlad.

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Marica Mihai Marius (Bistriţa)

Meci echilibrat în prima repriză a întâlnirii dintre FC Botoșani și FC Voluntari. Însă minutul 35 aduce primul gol al partidei. Vadim Rață preia mingea și îl păcălește pe Pap.

FC Botoșani – FC Voluntari – 0 - 1

Repriza a doua vine cu ocazii la ambele porți, prima fiind chiar în minutul 47, când Ongenda are o execuție bună, dar peste poartă. Un minut mai târziu (48), Edjouma reia cu capul la colțul stâng, reușind egalarea.

FC Botoșani – Fc Voluntari – 1 - 1

Minutul 56: O nouă ocazie de gol pentru FC Botoșani prin Mihai Roman, care reușește să pătrundă prin flancul drept, dar mingea trece mult pe lângă poartă.

În minutul 67 intră pe teren Tîrcoveanu, în locul lui Kage. Trei minute mai târziu, Tîrcoveanu șutează pentru FC Botoșani, de la 20 de metri, însă Popa respinge fără probleme.

După încă un minut, același Tîrcoveanu este avertizat cu cartonaș galben pentru simulare, după ce a cerut o lovitură de la 11 metri. Ghinion sau neglijență în teren: în minutul 77, Tîrcoveanu vede al doilea cartonaș galben pentru un fault imprudent și este eliminat.

Ocazii importante până la finalul partidei, însă fără ca tabela de marcaj să sufere modificări.

Scor final: FC Botoșani – Voluntari 1-1