FC Botoșani vine cu victorie de la Mediaș după o deplasare de 7 zile – VIDEO

După problemele întâmpinate la reluarea sezonului fotbalistic din prima ligă, FC Botoșani pare să-și reintre în forma arătată la începutul pauzei cauzată de pandemie.

Al treilea meci disputat în deplasare împotriva echipei Gaz Metan Mediaș a fost una cu victorie pentru roș-alb-albaștrii lui Marius Croitoru care s-au impus cu scorul de 2 – 0, după ce gazdele nu au avut nicio ocazie de a marca.

Primul gol a fost marcat în minutul 15 de către atacantul Dugandzic după un asist de la Ofosu. Croatul l-a învins pe Răzvan Pleșca ajunând la reușita cu numărul opt. VIDEO

Zece minute mai târziu Velisar de la Mediaș înscrie din poziție neregulamentară iar golul este anulat de arbitrul central.

În minutul 35, Keyta ridică avantajul după ce îl fentează pe Popa în careu și șutează lung spre poarta adversă. VIDEO

Gaz Metan a început sezonul reluat cu două remize, în timp ce FC Botoșani a avut două înfrângeri. După această victorie Botoșani urcă pe locul 4 în clasament cu 27 de puncte și depășește Astra Giurgiu.

Iată echipele:

Gaz Metan: R. Pleșca – M. Butean, M. Constantin, R. Popa, De Moura – Fofana, Droppa – S. Ciocan, Chamed, Velisar – S. Buș

FC Botoșani: FC Botoșani: E. Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, E. Florescu – Ofosu, Carlone, H. Keyta – Dugandzic

După partida disputată la Craiova, FC Botoșani s-a antrenat la București iar apoi s-a deplasat direct la Mediaș fără a mai reveni la club.