FC Botoşani, victorie la limită în faţa unei fostei divizionare A – GALERIE FOTO

Roş-alb-albaştrii au învins sâmbătă dimineaţă cu 2 – 1 pe ASA Târgu Mureş. Partida a constituit cel mai puternic amical al verii după cel disputat cu Ceahlăul Piatra Neamţ şi a adunat în tribunele Stadionului Municipal peste 500 de spectatori.

Scorul a fost deschis de M’Bella, după o incursiune în zona centrală care a făcut şah-mat apărarea oaspeţilor. Acesta a driblat şi portarul, după care, dintr-un unghi foarte închis, a trimis în poartă ajutat fiind şi de fundaşul oaspeţilor Epaminonda Nicu. Mureşenii au egalat prin Bujor în minutul 32, care a scăpat singur cu portarul Curileac, intrat de doar câteva secunde. Golul victoriei a purtat semnătura tot unui nou transferat, Fulop, care în minutul 81 a reluat cu capul, din corner. În ciuda caracterului amical meciul a avut parte de mai multe intrări bărbăteşti, una dintre acestea, spre final, fiind la un pas să producă o încăierare între cele două tabere. Costel Orac a început cu : Stamatin – Maghici, Poverlovici, Ursu, V.Bordeanu (c) – M’Bella, Vaşvari, Croitoru, Păcurar – Todoran, Cârjan. Pe parcurs au mai intrat Curileac, A.Bordeanu, Patache, Lozneanu, Atudorei, Gherman, Taban, Vraciu, Chiriac, Fulop, Boghian, Mărmureanu.