FC Botoșani - Universitatea Craiova 0 - 2, oltenii câștigă meciul cu două goluri din penalty - GALERIE FOTO

Cu două goluri din penalty, Universitatea Craiova câștigă categoric disputa de la Botoșani și se îndreaptă către titlu.

Un meci cu miză mare, cu ocazii spectaculoase de ambele părți. Însă echipa care a ieșit câștigătoare de pe teren a fost Universitatea Craiova.

FC Botoşani: Ed. Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa, Carlone - Ashkovski, Ed. Florescu, Ofosu - Dugandzic
Rezerve: Hankic - Patache, Cîmpanu, Mendoza, Holzmann, Babunski, H. Keyta, R. Fili

Craiova: Pigliacelli - Şt. Vlădoiu, Cosic, Acka, N. Bancu - Nistor, Al. Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Koljic, Mihăilă
Rezerve: I. Popescu - Vătăjelu, Bălaşa, I. Mitran, Qaka, Ivanov, Gustavo, Baiaram, L Nitu

Prima ocazie a oaspeților vine chiar în minutul 4 al primei partide, când Koljic trage puternic din patru metri, însă portarul Eduard Pap respinge. După numai 3 minute, Acka reia spectaculos cu capul, după un corner, dar mingea trece pe lângă poarta lui Pap.

În minutul 10 vine și rândul gazdelor să tragă puternic la poartă, prin șutul lui Carlone, de la marginea careului de 16 metri, în diagonală, dar mingea trece pe lângă poarta lui Pigliacelli.

Spiritele se încing în minutul 17. Cosic, de la craioveni, reia cu capul, după un corner executat din dreapta, portarul de la FC Botoșani respinge, iar oltenii cer gol. Mingea nu trecuse, însă, linia porţii.

Repriza a doua aduce ocazie importantă pentru botoșăneni. În minutul 46, Ashkovski trage din apropiere, puţin peste poartă. După numai două minute, și Haruț trage din lovitură liberă, dar tot peste poarta oltenilor.

Universitatea Craiova cere penalty în minutul 53, când Nistor cade în careu după un duel direct cu Șeroni. Arbitrul Radu Petrescu lasă jocul să continue.

Însă în minutul 71 același arbitru dictează penalty pentru olteni, după ce Chindriş îl faultează în careu pe Mihăilă.

Execută Alexandru Cicâldău, care înscrie fără emoţii din penalty! Este gol pentru Universitatea Craiova (min. 73).

În prelungiri, arbitrul dictează un nou penalty pentru U Craiova. Același Chindriş faultează. Gustavo execută și înscrie al doilea gol al partidei.

Scor final: FC Botoșani – Universitatea Craiova 0 -2.