FC Botoșani umilită în deplasare de CFR Cluj  - VIDEO

CFR Cluj și FC Botoșani s-au înfruntat duminică seară într-un meci ce a contat pentru etapa a șaptea din Superligă. Partida desfășurată pe Stadionul „Dr Constantin Rădulescu” s-a terminat cu scorul de 3 – 0.

Salvați de portar în prima repriză

Meciul a început cu un moment de reculegere pentru fostul selecționer al României Christoph Daum. CFR Cluj a avut ocazie în primul minut al partidei, dar portarul Kukic a respins șutul lui Louis Munteanu. Același jucător a fost aproape de a marca în minutul 7.

Au urmat momente de derută în defensiva Botoșaniului, iar jucătorii lui Dan Petrescu au pus presiune la poarta lui Kukic. Portarul Botoșaniului a avut o nouă paradă la șutul lui Kamara din minutul 20.

În ciuda altor câteva ocazii ale clujenilor, scorul primei reprize a fost 0 - 0.

Repriză de coșmar

Jucătorii lui Dan Petrescu au căutat poarta și după pauză, iar Nkololo a marcat în minutul 52. Imediat după Liviu Ciobotariu l-a înlocuit pe Fulop cu Kaprof.

Clujenii au forțat, dar șuturile lui Louis Munteanu au fost apărate de goalkeeperul Botoșaniului. Elevii lui Ciobotariu nu au contat în atac, iar ardelenii i-au dominat clar și în cea de-a doua repriză.  Florescu a fost înlocuit cu Chică Roșă, iar Miron cu Francisco Junior.

În minutul 70, ardelenii au înscris din nou prin Djokovici. Ciobotariu a mai făcut apoi încă două modificări și anume David l-a înlocuit pe Bodișteanu, iar Mouaddib a intrat în locul lui Aldair.

De departe, a fost o posesie autoritară a CFR-ului, iar noul intrat Filip marchează în minutul 85. FC Botoșani a fost însă fără reacție și nu a avut șuturi pe poartă.

Scor final: 3 -0

Liviu Ciobotariu a început meciul cu următorul 11: Kukic, Matricardi, Miron, Șeroni, Diez, Florescu, Aldair, Țigănașu, Fulop, Lopez, Bodișteanu.