FC Botoşani umilită de Dinamo, 10 meciuri fără gol din acţiune, spectatorii au izbucnit – Demisia! Demisia! VIDEO & GALERIE FOTO

FC Botoşani a pierdut la limită, pe teren propriu, în faţa formaţiei Dinamo Bucureşti, cu 0 – 1. Nu scorul a contat, ci evoluţia echipei şi faptul că a luat gol în avantaj numeric.

Prima parte a jocului a fost una disputată, pe contre, dar cu rare ocazii de gol. Nemec a reprezentat principalul pericol al oaspeţilor, de partea cealaltă Roman şi mai ales Golofca pivotând pe dreapta şi pe stânga, dar de obicei fără finalitate.

Repriza a doua a început cu eliminarea lui Salomao, care în minutul 50 a primit direct roşu de la arbitrul Andrei Chivulete după o intrare extrem de dură la Roman, la o fază neutră din jumătatea gazdelor.
Cu un om în plus, botoşănenii s-au năpustit în atac, acţionând cu predilecţie pe partea dreaptă, dar acţiunile cuplului Unguruşan – Roman, care au destabilizat flancul stâng dinamovist, s-au terminat cu centrări periculoase, dar nefructificate.

Gazonul a dat tot mai multe semne de oboseală, în unele zone din jumătatea dinspre Calea Naţională fiind lipsit de iarbă.

În minutul 81 dinamoviştii au dat lovitura prin Robert Moldoveanu, care a reluat cu capul o minge de pe stânga, după un contraatac.

Imediat a început să se scandeze: Demisia! Demisia! După care Costel Enache s-a aşezat pe bancă.

Este al zecelea meci consecutiv din Liga 1 în care FC Botoşani nu marchează gol din acţiune, în tot acest interval înscriind doar trei goluri din penalty.

Costel Enache a început meciul cu Moruţan pe bancă, după ce la Chiajna îl desemnase în premieră căpitan. Fundaşul central Burcă a început meciul ca fundaş stânga şi l-a terminat ca apărător dreapta.
Iată pe cine a mizat:

Cobrea – Unguruşan (78 Acsinte), Miron, Plămadă, Burcă – Tincu, Achim, Oaidă (65 Moruţa) – Roman, Golubovici (73 Axente), Golofca.

Din formaţia oaspete a lipsit Gabriel Torje, în timp ce ex-botoşăneanul Daniel Popa  fost doar rezervă, chiar dacă a înscris etapa trecută.