FC Botoșani – U Cluj 1 – 1, încă un meci fără victorie pentru Teja, din tribune s-a scandat DEMISIA

FC Botoșani și U Cluj s-au întâlnit luni, de la ora 18:00, în cadrul etapei cu numărul 12 din Superliga României.

Meciul FC Botoșani – U Cluj a venit într-un moment extrem de delicat pentru Mihai Teja, tehnicianul moldovenilor fiind după o îndelungă serie de partide pierdute.

Cu toate acestea, chiar dacă Valeriu Iftime îi dădea un ultimatum dur, finanțatorul FC Botoșani a spus că are în continuare încredere în Mihai Teja. Cu mențiunea că o nouă evaluare va avea loc în cazul unei pierderi cu U Cluj. ”Antrenorii sunt conștienți că doar rezultatele îi țin în viață, iar meciul ăsta cu U Cluj trebuie să îl câștigăm”, spunea Iftime înaintea meciului de luni, 3 octombrie, când cele două echipe s-au confruntat pe Stadionul Municipal.

Echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - Patache, Dican, Boli, Țigănașu - Shahaf, Sylla, Ivanov - M. Santos, M. Roman II, Mailat

Rezerve: A. Ureche - Mussis, Șeroni, Dragu, M. Roman I, Perianu, Camara

Antrenor: Mihai Teja

U Cluj: Iliev - Șt. Vlădoiu, Fl. Ilie, D. Ispas, Briceag - I. Filip, R. Pires, Purece - Fl. Haită, L. Fulop, Ely Fernandes

Rezerve: Gorcea - Nowak, G. Simion, Remacle, Bic, Horșia, Hofman, Thiam, A. Bălan

Antrenor: Eugen Neagoe

Arbitru: Bogdan Dumitrache / Asistenți: Mircea Orbuleț, Alexandru Vodă

Arbitru VAR: Florin Andrei / Arbitru AVAR: Ionel Dumitru

După o primă repriză echilibrată, dar și fără ocazii importante la cele două porți, Botoșaniul a început să spere la o victorie odată cu golul din minutul 56, când Mihai Roman II a înscris cu o lovitură de cap după o pasă bună a lui Andrei Patache.

FC Botoșani – U Cluj 1 – 0

Golul botoșănenilor schimbă atmosfera pe Municipal, clujenii fiind hotărâți să schimbe soarta meciului. Se întâmplă în minutul 75, când Adrian Bălan înscrie cu o lovitură de cap și modifică tabela de marcaj stabilind egalitatea.

FC Botoșani – U Cluj 1 – 1

Botoșănenii încearcă să recupereze.  Mare ocazie a lui Victor Dican în minutul 86, dar mingea trece pe lângă poartă.

Niciuna dintre echipe nu pare să se mulțumească cu un egal, astfel că finalul de meci este un șir de ocazii ratate la ambele porți.

Final: FC Botoșani - U Cluj 1 - 1

La finalul meciului, botoșănenii prezenți la meci au strigat ”Demisia!” și ”Să plece Teja!”.

(Foto: gsp.ro)