FC Botoșani spulberată la Craiova într-un meci în care a încasat cinci goluri – VIDEO

Gruparea locală de fotbal își adâncește forma proastă prin rezultatul înregistrat în fața celor de la Universitatea Craiova.

Gazdele se aflau într-o situație mai complicată după plecarea intempestivă a lui Reghekampf însă au reușit să se redreseze în meciul contra FC Botoșani.

După cele două reprize de joc scorul de pe tabelă a fost 5 – 1.

Botoșaniul a reușit măcar golul de onoare.

Scorul a fost deschis în minutul 10 când Mihai Danciu de la Universitatea Craiova a marcat după un șut din apropierea părții adverse,

În minutul 36 oltenii își majorează avantajul, Alexandru Crețu marchează și el, după mai multe minute de presiune ale gazdelor.

Banca tehnică a celor de la FC Botoșani reîncepe să spere patru minute mai târziu. Edi Florescu, incert inițial pentru această partidă, marchează pentru scorul de 2 – 1.

În repriza a doua, FC Botoșani a mai avut două ocazii însă următorul gol a fost marcat în cele din urmă tot de Craiova, în minutul 70.

Mitriță îl găsește foarte bine pe Bancu în flancul stâng, acesta avansează și trimite în careu pentru Markovic, care se descurcă în fața fundașilor adverși și înscrie cu stângul.

Minutul 89 - Ante Roguljic nimerește plasa, după un șut cu piciorul drept

Minutul 90 – Alexandru Mitriță marchează golul cu numărul cinci.

Prima înfrângere bifată de FC Botoșani în mandatul lui Dan Alexa care are până în prezent trei rezultate de egal.

Gruparea botoșăneană rămâne singura din SuperLiga care nu a reușit nicio victorie în aceste început de sezon competițional.

Iată echipele:

Universitatea Craiova: Popescu - Căpățână, Screciu, R. Silva, Bancu - Crețu, Mateiu, Houri - Danciu, Ivan, Mitriță

FC Botoșani: Ducan - Benzar, Șeroni, Mutombo, Creț - Casap, Dican, Florescu - N’Goma,  Ilic, Pinson