FC Botoșani – Sepsi Sf. Gheorghe 1 – 1, Patache înscrie în meciul cu numărul 200 – FOTO&VIDEO

FC Botoșani a întâlnit luni, pe Municipal, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în runda a 26-a din SuperLigă.

Înainte de meci, în vestiar, jucătorii FC Botoșani au primit ultimele indicații pentru confruntarea cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Nu l-au uitat nici pe Eduard Florescu, fotbalistul care trece în aceste zile prin clipe cumplite: copilul lui născut prematur s-a stins din viață, iar iubita sa se află în continuare în spital, în stare gravă.

De altfel, înainte de fluierul de început, pe stadion, s-a ținut un moment de reculegere pentru copilul prea devreme devenit înger al lui Eduard Florescu.

Tot înainte de debutul partidei, Andrei Patache a primit tricoul cu numărul 200, pentru tot atâtea jocuri în prima ligă cu FC Botoșani. Patache a primit tricoul chiar de la fiica sa, jucătorul fiind apoi aplaudat de toți cei prezenți în tribunele de pe Municipal.

Echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - Patache, Mutombo, Șeroni, Țigănașu - Dican, Sadiku, Ivanov - Dragu, M. Roman II, Mailat

Rezerve: Ducan - G. David, Mboko, Golofca, Zabou, Pinson, S. Camara, M. Roman I, Cioiu

Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Began - M. Bălașa, M. Tamas, Ciobotariu, Ispas - F. Junior, N. Păun - Rondon, C. Matei, Aganovic - Safranko

Rezerve: Gedo - I. Gheorghe, Al. Tudorie, Achahbar, Dumitrescu, Papa, Ninaj, Dimitrov

Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Cătălin Popa / Asistenți: Mircea Grigoriu și Marius Marchidanu
Arbitru VAR: Horia Mladinovici / Arbitru AVAR: Ionel Dumitru

Prima jumătate a reprizei întâi este echilibrată, dar fără nicio pasă notabilă către cele două porți.

Primul gol al partidei vine în minutul 30, când Cosmin Matei marchează în poarta botoșănenilor. Golul este validat după o verificare VAR.

FC Botoșani reușește să egaleze în minutul 45, prin Andrei Patache, care înscrie din afara careului. Se solicită din nou decizia VAR, golul rămânând valabil după revizuirea imaginilor.

Sepsi rămâne fără un jucător în repriza a doua, după ce Nicolae Păun primește al doilea cartonaș galben.

În minutul 90, FC Botoșani este la un pas de a înscrie, însă balonul trimis de Pinson nu intră în poarta adversă.

Lucrurile se precipită și mai mult în min 90+5, când Mihai Roman cere penalty. Pinson șutează din nou puternic, dar Began reușește din nou să blocheze.

Scor final: FC Botoșani – Sepsi Sf. Gheorghe 1 – 1