FC Botoşani - Sepsi 1-0: VICTORIE importantă pentru elevii lui Croitoru - VIDEO

La minus 7 grade, FC Botoșani a întâlnit pe teren propriu pe Sepsi Sf. Gheorghe, în runda cu numărul 22 din Liga 1.

Înaintea meciului, finanțatorul FC Botoșani, Valeriu Iftime, spunea că, „dacă ratăm play-off-ul, nu cred că aș mai putea veni la stadion”. Luni seara, Valeriu Iftime a fost văzut pe stadion, fiind foarte destins și urmărind cu interes meciul fotbaliștilor săi. Patronul de la FC Botoșani spune că nu concepe ca echipa antrenată de Marius Croitoru să rateze play-off-ul în acest sezon:

„Ar fi dezastruos. Dacă nu vom fi în play-off, nu cred că aș mai putea veni la stadion. A nu fi în play-off, pentru mine înseamnă Liga 2! În acest moment, a nu fi în play-off ar fi o mare, mare cădere”.

Echipe de start:

FC Botoșani: M. Contra - Braun, Racovițan, Șeroni, A. Dragu - E. Papa, Edjouma, E. Florescu - J. Silva, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Neciu - D. Croitoru, Ongenda, Fili, Lupeta, B. Filip, Țigănașu
Antrenor: Marius Croitoru

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Tincu, B. Mitrea, R. Ispas - E. Gonzalez, Fofana, Aganovic - Golofca, Damașcan, Ashkovski
Rezerve: Gedo - Bojic, Luckassen, Achahbar, M. Ștefănescu, A. Dumitrescu, Vașvari, Bărbuț, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Horia Mladinovici / Asistenți: Sebastian Gheorghe, Cosmin Vatamanu

Papa a deschis scorul

Un meci cu multe ocazii la ambele porți, finalizate însă doar de o singură echipă. FC Botoșani a impresionat, însă nu a oferit un meci spectaculos.

Prima ocazie mare pentru FC Botoșani vine în min. 18, când, după o greșeală a lui Tincu, Mihai Roman recuperează și șutează din careu. Portarul reține.

În min. 34 este rândul celor de la Sepsi să tragă către poarta moldovenilor, însă mingea ocolește vinclul.

Aproape de finalul primei reprize, Mailat ridică mingea pentru Papa, care reușește să înscrie, iar scorul devine 1-0 pentru gazde, în min. 41.

O nouă ocazie importantă pentru FC Botoșani în repriza a doua, însă tabela rămâne neschimbată. Dimitrov respinge greșit, Mailat prinde balonul și încearcă un șut, însă pe lângă poartă.

Sepsi prinde o ocazie uriașă în min. 68. Achahbar pasează, Edjouma vrea să respingă, dar deviază până la Golofca, care însă nu poate trece de portar.

În min.78, Eduard Florescu e aproape de gol, dar execuția sa loveşte bara.

Trei minute de prelungiri, însă Sepsi nu reușește să schimbe tabela de marcaj.

Scor final: FC Botoșani - Sepsi 1-0