FC Botoșani scoate un egal dintr-un meci cu un penalty neacordat și altul ratat, final incendiar la Mioveni

CS Mioveni și FC Botoșani s-au întâlnit de la 17:30 într-un meci care s-a jucat în runda cu numărul 13 din Liga Profesionistă de Fotbal.

Arbitrul IAR n-a văzut penalty pentru Botoșani

Partida a fost una cu proteste de pe banca botoșăneană încă din minutul 3, când Santos într-o acțiune proprie a pătruns în careul gazdelor iar fundașul l-a împins din spate cu ambele mâini.

FC Botoșani a cerut lovitură de la 11 metri, dar Ovidiu Hațegan a dictat repunerea balonului din colțul careului de 6 metri.

De altfel, nu este pentru prima dată când FC Botoșani reclamă lovituri de pedeapsă neacordate de către arbitri.

Prima repriză s-a terminat fără ocazii concrete din partea echipelor și abia în a doua parte, mai exact în minutul 60, Mioveni înscrie prin Garutti cu o lovitură de cap în poarta lui Pap.

L-a văzut târziu, dar... degeaba

FC Botoșani primește totuși o lovitură de pedeapsă în minutul 88, când Scarlatache îi ”taie” picioarele lui Florescu.

Execută Richard Sila dar e respins de Răzvan Ducan.

Câteva secunde mai târziu, după un final incendiar, Bogdan Racovițan înscrie golul egalizator cu o lovitură de cap.

Iată echipele:

CS Mioveni: Ducan - Garutti, Scarlatache, Balaur - Oancea, Panait, Dumitriu, Şerbănica - Sanoh, Rusu, Blănaru

FC Botoșani: Pap - Braun, Răcoviţan, Tchakonte, Şeroni - Tircoveanu, Edjouma, Ongenda - Santos, Sila, Kage