FC Botoșani s-a despărțit de un atacant la câteva minute după ”măcelul” cu Chiajna

Campania de transferuri de la echipa fanion a județului a început cu cedările de jucători. Imediat după partida FC Botoșani – Concordia Chiajna 5 – 1, clubul a încheiat conturile cu încă un atacant.

Conducerile administrativă și tehnică au decis să renunțe la serviciile albanezului Mergim Neziri. Adus în vară din Germania, unde a fost naturalizat, jucătorul nu a reușit să se impună în linia de atac, unde a fost utilizat atât în centru, cât și pe benzi. A fost introdus pe teren doar în cinci meciuri din Liga 1 și în câte unul din Cupa României și Cupa Ligii. În total a evoluat numai 238 de minute, nereușind să marcheze vreun gol.
”O să aducem și trei-patru jucători care vor veni în locul celor care pleacă, sperăm să vină cu plus în colectiv. Dacă reușim să mai îmbunătățim lotul pe care îl avem și suntem serioși și muncim, exact cum am făcut-o și până acum, cred că vom avea un cuvânt frumos de spus în play-out. Din păcate, matematic nu cred că se mai poate vorbi de altceva”, a afirmat Cristi Pustai.
Antrenorul roș-alb-albaștrilor a evitat să dea alte nume de fotbaliști la serviciile cărora se va renunța și să facă nominalizări pentru nou veniți. Cert este că formația moldoveană s-a despărțit deja în noiembrie de atacantul Paul Batin și în decembrie de mijlocașul Raul Costin, acesta din urmă ffiind oarte puțin utilizat de la venirea noului tehnician. (S.B.)