FC Botoșani, remiză cu Craiova după ce a dat gol în minutul 1 - GALERIE FOTO

FC Botoșani a întâlnit în etapa a VI-a a Ligii I, CS. U Craiova pe Stadionul Municipal. Partida a început la ora 18:00, iar asistența a fost una destul de numeroasă, mai ales că vremea a fost una prielnică

FC Botoșani a început meciul cu un moral bun fiind echipa neînvinsă în primele cinci etape ale noului sezon. De partea cealaltă, CS U Craiova a pierdut calificarea în play-off-ul Europa League cu AEK Atena. Iar oltenii trec printr-o perioadă dificilă.

Ca atare, debutul partidei a aparținut moldovenilor. Roș-alb-albaștrii au deschis scorul în secunda 38 prin Cătălin Golofca.Cu trecerea timpului, CS U Craiova a încercat însă să-și creeze faze periculoase în special prin Alexandru Ioniță.

Iar în minutul 29 a venit și golul, Martic a centrat de pe partea dreaptă, iar Nicușor Bancu a reluat din voleu în plasa porții lui Eduard Pap. 1-1 a fost și scorul primei reprize.

În repriza a doua ritmul a mai scăzut, dar cele două echipe au căutat totuși să înscrie. Fazele au fost însă mai puține, iar oltenii au fost cei care au părut să fie mai periculoși în partea a doua. În minutul 52, la o acțiune a lui Valentin Mihăilă, fundașii echipei moldovene erau aproape să-și marcheze autogol.

Spre finalul meciului, FC Botoșani a avut o ocazie uriașă după ce a beneficiat de o lovitură liberă.

Scorul a rămas însă neschimbat. FC Botoșani - CS U Craiova, 1-1.

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani: Pap - Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu - Rodriguez, Papa - Ashkovski, Golofca, Florescu - Ofosu

Rezerve:  Hankic, Patache, Pițian, Ebenhofer, Holzmann, Cîmpanu, Andronic

Antrenor: Marius Croitoru

Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Bancu - Ivanov, Mateiu, Cicâldău - Al. Ioniță, Markovic, Mihăilă

Rezerve: L. Popescu, M. Bălașa, V. Constantin, Vătăjelu, Bărbuț, Qaka, M. Roman II

Antrenor: Corneliu Papură