FC Botoșani, remiză albă cu Gaz Metan după ce a ratat un penalty

În ziua alegerilor prezidențiale, FC Botoșani a jucat în deplasare cu Gaz Metan Mediaș într-un meci ce a contat pentru etapa a etapa XVII-a.

Gaz Metan a fost echipa care a atacat mai mult în startul partidei. De partea cealaltă, moldovenii au primit în minutul 13 penalty însă Jonathan Rodriguez a executat slab lovitura de la 11 metri, astfel că  portarul Răzvan Pleșca a evitat golul. Decizia arbitrului de a acorda penalty a fost intens criticată de echipa gazdă și s-a susținut faptul că faultul nu a fost în careu.

Prima repriză a fost destul de fragmentată cu multe faulturi. FC Botoșani a căutat să înscrie prin Stefan Askovski, Mihai Roman. Ocaziile clare de gol au cam lipsit însă.

0 – 0, scorul primei reprize

La fel de haotic a fost și începutul celei de a doua repriză, începând cu minutul 70 ritmul fiind unul mai bun. Iar în minutul 77 Ofosu a avut o ocazie mare de gol. Finalul de meci a fost unul incins, ambele echipe încercând să pună presiune.

FC Botoșani a fost echipa mai periculoasă, însă ca de obicei a avut probleme la finalizare.

Lupta s-a dat până în ultimul minut, dar tabela a rămas neschimbată: Gaz Metan – FC Botoșani 0 - 0

Înainte de acest meci cele două echipe erau vecine de clasament. Gaz Metan pe locul 6, cu 26 de puncte, respectiv FC Botoșani o poziție mai jos, cu 22 de puncte.

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca - R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar - Fofana, Droppa - Olaru, Diakota, Ely Fernandes - Cardoso

Rezerve: A.Popa, Trif, R. Popa, Roșu, Drăghici, Sanoh, Pleașcă

Botoșani: Pap - Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu - Rodriguez, Papa - Ashkovski, Ebenhofer, M. Roman - Ofosu

Rezerve: Hankic, Holzmann, Cimpanu, Cascini, Moussa, Keyta