FC Botoşani pierde la Timişoara şi rămâne fără victorie după trei etape

Partida a început abia la ora 21:27, deși fluierul de start trebuia să fie dat la 21:00. Debutul a fost întârziat din cauza unor probleme cu carnetele de joc ale unor jucători.

Astfel, deși erau anunțati titulari, Curtean și Artean  de la ACS Poli Timișoara și Dimitov de la FC Botoșani au fost înlocuiți în primul 11 din cauza problemelor cu carnetele de joc, locul acestuia din urmă fiind luat de Plămadă.
Cele două echipe au intrat pe teren în fluierăturile spectatorilor.

La FC Botoșani debutează portarul Pleșca, fost la Gaz Metan Mediaș și atacantul de origine albaeză Neziri, care a evoluat în ligile inferioare din Germania.

FC Botoșani: Pleșca - Plămadă, Cordoș, Miron, Acsinte - Cucu, Vașvari, Costin - Ivanovici, Hadnagz, Neziri

Min 24: Scor alb la jumătatea primei reprize

Min 25: Dan Alexa mută deja, Bărbuț în locul lui Boldea

Min 31: Primul șut pe poartă al meciului îi aparținel ui Vașvari, care trimite din lovitură liberă, însă Pap a boxat

Min 45 plus 3: ACS Poli Timișoara - FC Botoșani 0 - 0 la pauză, violeții au avut o mare ocazie în prelungiri

[[readotherarticle:botosaneanul.ro:43971:ULUITOR: Meci blocat - doi timișoreni și un botoșănean nu ar putea evolua ]]

Min 46: Gonzalo Cabrera, un argentinian, a debutat la oaspeţi în locul lui Cucu

Min 55: E deranj mare în defensiva moldoveană, bănăţenii au ratat deja trei mari ocazii prin Hernandez - două şi Zicu

Min 60: Roş-alb-albaştrii au mai echilibrat partida, au avut un atac prelungit

Min 64: Elek deschide scorul după un atac spectaculos, este 1 - 0

Leo schimbă imediat, Robertson pentru Cordoş

Min 71: Brata îl înlocuieşte pe Plămadă, care, la fel ca şi Cordoş, a ieşit accidentat

Min 73: Mare ocazie pentru FC Botoşani, Neziri reia cu captul după un corner, un bănăţean respinge cu capul de pe linia porţii

Min 77: Bărbuţ scapă singur cu Pleşca, respinge goalkeeperul care debutează astăzi pentru roş-alb-albaştri

Min 82: Nou intratul Bărbuţ terorizează flancul stâng botoşănean cu incursiunile sale în mare viteză, la un nou contraatac Pleşca prinde o minge deviată

Min 85: Au găsit soluţia, Brata a trimis o minge ozternică în plexul lui Bărbuţ, care e groggy

Min 86: Botoşănenii stau mai mult în jumătatea adversă, bănăţenii replică pe contraatac

Min 90 plus 4: Neziri reia cu capul din 6 metri, de puţin pe lângă poartă

Fluier final: ACS Poli Timişoara - FC Botoşani 1 - 0, gazdele marchează primul gol şi obţin prima victorie în actuala ediţie din Liga 1, oaspeţii rămân fără izbândă